Budsjettkollegene i Arbeiderpartiet, SV, Senterpartiet, Rødt og MDG har i kveld presentert et revidert nasjonalbudsjett, der det blant annet settes av 300 millioner kroner til jernbanevedlikehold.
Det har vært mye problemer på Sørlandsbanen de siste årene, og 150 millioner settes av til økt vedlikehold på landets jernbane. I tillegg skal 150 millioner brukt på fornying og mindre investeringer innenfor jernbane.
– Tallene fra Sørlandsbanen viser hva som skjer når vedlikehold blir nedprioritert over tid. Folk mister tillit til togtilbudet når togene ikke går som de skal. Derfor var det viktig for SV å få mer penger til vedlikehold inn i budsjettavtalen, sier Mirell Høyer-Berntsen, stortingsrepresentant for SV fra Agder.
Hun understreker at denne bevilgningen ikke løser utfordringene på norsk jernbane.
– Ingen skal påstå at dette løser alle problemene på Sørlandsbanen eller norsk jernbane over natten. Men det er et viktig skritt i riktig retning. Alternativet var å la vedlikeholdsetterslepet fortsette å vokse, sier Høyer-Berntsen.














English (US)