Mens trippel-drømmen går mer og mer i knus for Inter, er Scott McTominay i ferd med å føre Napoli til seriegull.
Mandag 28. april kl. 07:33Kortversjonen
- Inter sin trippel-drøm går i knus, mens Scott McTominay nærmer seg seriegull med Napoli.
- Inter har tapt tre kamper uten mål på en uke.
- McTominay scoret to mål i 2–0-seieren over Torino.
- Napoli ligger nå tre poeng foran Inter med fire kamper igjen.
For en uke siden var Inter i en drømmeposisjon: De ledet Serie A med tre poeng og skulle møte byrival Milan i cup-semifinalen, men det har endt med tre tap uten mål.
Etter Napolis 2–0-seier over Torino søndag kveld, takket være to mål av eks Manchester United-skotten Scott McTominay, er de lyseblå tre poeng foran Inter med fire ligakamper igjen.
Se alt fra Serie A på VG+ Sport
«En drømmesesong som risikerer å bli et mareritt. Dette er hva Inter har opplevd den siste uken», skriver journalisten Gregorio Spigno i storavisen Gazzetta dello Sport.
«Verden snudde opp ned på syv dager».
Onsdag skal Simone Inzaghis menn møte Barcelona borte i den første Champions League-semifinalen. Katalanerne er i stor kontrast i gryende form og kommer fra en dramatisk cupfinale-triumf mot Real Madrid.
«Oppgjøret kommer på sesongens minst egnede tidspunkt. Det er tydelig at noe i Inter-maskinen har kjørt seg fast», skriver Spigno.
I fotballgale Napoli vil Diego Maradona alltid være den største. Men denne sesongens store helt er McTominay. Sosiale medier har fylt seg opp med fiktive bilder av McTominay som en gudefigur, samt McTominay og Maradona med armene rundt hverandre.
Midtbanespilleren står med fem mål på de siste tre seriekampene (to i 2–0 mot Torino, ett i 1–0 mot Monza og to 3–0 mot Empoli).
«Vi har mistet adjektivene», skriver Gazzetta dello Sport og kårer ham til banens beste med 8 poeng av 10 mulige.
McTominay står med 11 mål i Serie A, ett bak lagets toppscorer Romelu Lukaku.
«Hvem hadde trodd det? Han ønsker å risse navnet sitt inn i den blå drømmen», skriver Gazzetta.
Andrea Petrazzuolo, journalist i Napoli Magazine, mener McTominay bærer Antonio Contes lag på sine skuldre.
«La oss nyte denne ekstraordinære McTominay, og frukten av et kynisk og direkte Napoli som griper scudettoen
ett steg av gangen. Tiden er ennå ikke kommet for å dekorere gatene med flagg og bannere, eller tatovere nummer fire i huden vår, men en blå røyk begynner å dukke opp i enden av tunnelen av denne ekstraordinære sesongen. Nå kan vi drømme», skriver Petrazzuolo.Napoli vant ligaen for tredje gang i 2023. Da hadde napolitanerne ventet i 33 år, siden Maradonas glansdager.
– Scudettoen ville vært et mirakel, sier Antonio Conte.