Markedet i Asia henter seg inn etter tollpause

1 week ago 13


Donald Trump vender om til tollpause mot mange land. Men for Kina økes tollen ytterligere til 125 prosent.

Folk på gaten i Tokyo. Foto: PHILIP FONG / AFP / NTB

Publisert: Publisert:

For mindre enn 10 minutter siden

Saken oppdateres.

Tollpausen ga Wall Street rakettfart. Nå følger asiatiske aksjer etter.

Tidlig torsdag morgen ser det slik ut på børsene i Asia- og Stillehavsregionen:

  • Hang Seng i Hongkong stiger 1,8 prosent
  • Nikkei 225 i Tokyo stiger 8,4 prosent
  • Shanghai Composite stiger 0,93 prosent
  • Kospi i Seoul stiger 5,34 prosent
  • FTSE Straits Times i Singapore stiger 5,47 prosent
  • S&P/ASX 200 i Sydney stiger 4,6 prosent
  • Nifty 50 i Mumbai faller 0,61 prosent

Utviklingen i Asia kommer etter at det var euforisk stemning på Wall Street onsdag kveld.

USA president Donald Trump kunngjorde at det med umiddelbar virkning blir en tollpause på 90 dager.

Dette skal gjelde for land som ikke har svart USA med gjengjeldelse. Under tollpausen vil det være «betydelig lavere gjengjeldelsestoll» på 10 prosent, ifølge Trump. Presidenten viste blant annet til at 75 land skal ha tatt kontakt med USA for å forhandle om toll.

Toll-beskjeden sendt de amerikanske aksjemarkedene rett opp. Nasdaq-indeksen steg mer enn 12 prosent, sin beste dag siden 2001. S&P 500 steg hele 9,5 prosent.

Oljeprisen tok seg kraftig opp igjen, etter tidligere å ha vært under 60 dollar for første gang på mer enn fire år.

Økt toll mot Kina

Men når det kommer til Kina fortsetter Trump å trappe opp handelskrigen.

I samme Truth Social-melding onsdag skrev Trump at USAs toll mot Kina økes til 125 prosent med umiddelbar virkning.

– Basert på mangelen på respekt som Kina har vist til verdens markeder øker jeg herved tollsatsen som USA har på Kina til 125 prosent, skriver Trump i meldingen.

Den nye vendingen skjer etter at Kina hadde svart på Trumps forrige tolløkning til 104 prosent. Tollsatsen andre veien er justert opp til 84 prosent.

– Tallene mot Kina er rett og slett latterlige. Det er som «tenk på et tall» – det blir ingen handel uansett, sier Joachim Bernhardsen, seniorstrateg i Nordea Wealth Management.

Helomvending

Den elleville oppgangen på Wall Street kom etter en uke med svært kraftig fall og store svingninger i markedene på grunn av tolluro, etter at Trump for en uke siden varslet omfattende gjengjeldelsestoll.

Den amerikanske finansministeren, Scott Bessent, sa foran Det hvite hus etter at nyheten ble kjent at «når dere ikke gjengjelder, vil dere bli belønnet».

– Den vellykkede forhandlingsstrategien som president Trump implementerte for en uke siden i dag, har brakt mer enn 75 land frem til å forhandle, sa han.

Donald Trump har også innført en rekke andre toller før dette. Det inkluderer toll på stål og aluminium, og toll mot nabolandene Canada og Mexico.

Det er uklart om disse er omfattet av tollpausen. Flere medier, som Wall Street Journal og kanadiske CBC, skrev onsdag kveld at Canada og Mexico ikke omfattes av tollkuttene.

Read Entire Article