Macron inviterer forsvarssjefer fra alle land i Europa til møte neste uke

8 hours ago 3


Før den direkte TV-talen sa Frankrikes president at denne tiden preges av øyeblikk med stor usikkerhet i verden.

– I dette øyeblikket med stor usikkerhet, når verden står overfor sine største utfordringer, vil jeg snakke med dere i kveld, skrev Emmanuel Macron på X onsdag formiddag.

Det melder nyhetsbyrået Reuters.

I talen klokken 20 onsdag kveld var det Ukraina som dominerte budskapet samt at Europa må ruste opp.

– Vi må være klare den dagen USA ikke lenger er ved vår side, sa den franske presidenten henvendt direkte til det franske folk.

Deretter kom Macron med en direkte invitasjon rettet mot alle land i Europa.

Emmanuel Macron holdt onsdag en TV-sendt tale fra presidentpalasset i Paris.

President Emmanuel Macron under den TV-sendte talen fra presidentpalasset i Paris onsdag kveld.

Foto: LUDOVIC MARIN / AFP / NTB

– Frankrike vil være vertskap for et møte med forsvarssjefer fra alle land i Europa i Paris neste uke, sa Macron.

Han sa også at den russiske aggresjonen ikke kjenner noen grenser, og han vil tilby andre EU-land å bli beskyttet av franske atomvåpen. Han understreket at beslutning må tas om eventuell bruk av atomvåpen må tas av franske myndigheter.

Macron sa også at europeiske styrker kan bli utplassert i Ukraina etter en eventuell fredsavtale.

Fram til nå har Storbritannia i tillegg til Frankrike sagt ja til å stille opp, men Sverige sier at ikke vil utelukke det.

Publisert 05.03.2025, kl. 20.36 Oppdatert 05.03.2025, kl. 20.44

Read Entire Article