Løy til banken da hun ble svindlet: – Hvordan i huleste var jeg så dum

4 months ago 23


For å oppheve sperringen av kortene sine da hun var i Dubai, løy den 81 år gamle kvinnen og sa at hun handlet gull som var på salg.

 Den eldre kvinnen ble tatt med til Dubai. Her sitter hun med den nå tiltalte 29-åringen på flyplassen i Gøteborg. Foto: Privat

Publisert: Publisert:

For mindre enn 10 minutter siden

Kortversjonen

Den eldre kvinnen ble i april i fjor kontaktet av to menn som utga seg for å være politimenn. De sa at hun hadde blitt svindlet.

Først flyttet de inn hos henne i fem dager, før de tok henne med til Dubai under dekke av å skulle hjelpe henne med å få tilbake pengene. I den samme tidsperioden ble kvinnens bankkonto tappet for til sammen 5,6 millioner kroner.

«Dønn kjedelig»

I dag møtes kvinnen og de to mennene i Oslo tingrett. De to er tiltalt for grovt bedrageri, bortføring og for å ha utgitt seg for å være politimenn.

81-åringen mener selv hun er en skeptisk person, men at hun ikke ble mistenksom da hun ble kontaktet av det hun trodde var politi i april i fjor.

Les også

Utga seg for å være politimenn – tok med kvinne (80) til Dubai

– De som kjenner meg skjønner ikke at jeg har latt meg lure. Jeg klikker ikke på lenker jeg ikke stoler på. Men han som ringte meg var så overbevisende at jeg gikk rett på, forklarer hun.

Senere på dagen flyttet de to nå tiltalte mennene inn hos henne, før de fem dager senere dro til Dubai.

Kvinnen forklarer at de fortalte henne at det var opprettet en konto i Dubai, og at det var overført 250.000 kroner av hennes penger dit. Hun ble fortalt at hun måtte bli med til Dubai for å identifisere seg, og få tilbake pengene.

 De to mennene som i dag er 27 og 29 år erkjenner straffskyld for deler av tiltalen. Foto: Politiet

Selv om de tilbrakte nesten tre uker i sola i Dubai, sier 81-åringen at hun fikk lite ut av oppholdet. Hun beskriver tiden i Dubai som «dønn kjedelig», og at hun nesten bare var på hotellrommet.

– Jeg var noen ganger ute ved svømmebassenget med dem (de to som nå er tiltalt, journ.anm.). De badet og solte seg og jeg koste meg i skyggen. Vi var ute og spiste middag på kvelden, og vi var og så noen ting der nede, forteller hun.

Hun sier at hun aldri ba om å få egen nøkkel til hotellrommet sitt. Det forklarer hun med at hun ikke hadde noe hun skulle gjøre der nede.

– Hva skulle jeg gjøre, jeg hadde ingen grunn til å gå ut. Jeg skulle ingenting, sier hun.

Nekter for frihetsberøvelse

Det er ingen uenighet om de faktiske forholdene i saken.

Den 27 år gamle mannen sier seg skyldig i bedrageri og for å ha utgitt seg for å være politi. Den 29 år gamle mannen erkjenner seg delvis skyldig i de to postene.

Begge to nekter for å ha utsatt kvinne for frihetsberøvelse.

I sitt innledningsforedrag sa den 29 år gamle mannens forsvarer, Rikke de Vibe, at de mener kvinnen har blitt manipulert, men at hun ikke har blitt utsatt for frihetsberøvelse.

– Her må retten ta stilling til om det er noen fysiske eller psykiske hindringer som har fratatt fornærmede friheten. Slik vi ser det er det her ikke snakk om en frihetsberøvelse, men snakk om en manipulasjon, som faller under grovt bedrageri-paragrafen, sier de Vibe.

Hjalp til med å kjøpe undertøy

Den 81 år gamle kvinnen gir uttrykk for at de to mennene behandlet henne godt da de var i Dubai.

De tok henne med ut for å gjøre ærend, blant annet for å kjøpe nattkjole og undertøy, og holdt henne med selskap på dagen.

Et bilde som ble tatt i Dubai viser at kvinnen spilte Ludo på hotellbalkongen sammen med en av de tiltalte.

 Den eldre kvinnen forteller at hun hadde det fint men kjedelig sammen med de to mennene i Dubai. Foto: Privat

Andre bilder som politiet har funnet på de tiltaltes telefoner viser at de var ute i Dubai-natten, besøkte fasjonable utesteder, kjøpte dyre drinker og røykte sigar.

Politiet mener de to mennene kontrollerte kvinnen under oppholdet i Dubai. Kvinnens kort ble sperret da banken reagerte på at hun brukte store summer på restauranter og hos gullsmeder.

I sin forklaring forteller kvinnen at hun ble instruert til å lyve til banken for å låse opp kortene.

Hun ringte dermed banken, og fortalte at hun hadde vært på restaurant med venninner, at hun hadde kjøpt klær, kosmetikk, parfyme og at det var salg på gull.

Den ene av de tiltalte mennene avbildet under Dubai-oppholdet. Foto: Privat

– Det er bare sprøyt, sier kvinnen om sin egen forklaring til banken.

Hevder de ble truet

I sine forklaringer forteller de to tiltalte at de ikke helt visste hva de bega seg ut på. De ble kontaktet av noen de kjente, og kom etter hvert i kontakt med det som omtales som bakmenn i bedragerioperasjonen.

De to forteller at de ble lovet penger for å gjøre en jobb hjemme hos en eldre dame.

Etter hvert ballet det på seg, og de ble bedt om å ta med den eldre kvinnen til Dubai, forklarer de.

– Vi får vite en dag i forveien at det er mulig det blir en Dubai-tur. Ingen av oss har lyst til å reise. Men vi dro hjem og pakket, sier 27-åringen i sin forklaring.

Begge to gir uttrykk for at de synes operasjonen mot den eldre kvinnen gikk for langt. Samtidig var de redde for hva som ville skje om de ikke gjorde det bakmennene ba de om.

I utspørringen ville aktor Eindride Kjørri vite hva kompisen som tok kontakt med den 29 år gamle mannen heter. Det ville ikke 29-åringen oppgi, fordi han frykter for konsekvensene.

Han hevder at det vil føre til trusler. Han sier også i retten at han ikke har fått pengene han ble lovet.

– Jeg har blitt rundlurt selv, sier han.

Begge to sier i retten at de angrer på det de har gjort.

– Jeg føler meg utnyttet og rundlurt, sier 27-åringen i sin forklaring.

– Har mistet kondisjonen

I dag har 81-åringen fått erstattet mesteparten av pengene som ble tatt fra kontoen hennes.

Selv om politiet mener hun ble utsatt for en frihetsberøvelse, mener hun selv at hun ikke ble det. Hun sier hun hadde et godt forhold til de to tiltalte mennene.

– De behandlet meg jo pent, men de glemte stadig vekk at jeg var en gammel dame. Da vi gikk hadde jeg min fulle hyre med å henge med. Jeg småløp. Det der med spisetider hadde de aldri hørt om, humret hun.

Nå har hun det bra, men er mest lei seg for at hun etter tre uker på et hotellrom ikke lenger er i den formen hun pleide å være i.

– Jeg sover dårligere. Jeg hadde ganske god kondisjon tidligere, men etter tre uker med inaktivitet så har jeg mistet kondisjonen min, og det ser ikke ut som jeg klarer å opparbeide den igjen.

Politiet mener saken springer ut fra et større kriminelt nettverk.

– De tiltalte var en del av en større operasjon. Det satt bakmenn i utlandet og planla og organiserte bedrageriet, har politiadvokat Eindride Kjørri tidligere sagt til E24.

Read Entire Article