Lørenskog-saken: De mystiske Google-søkene

8 hours ago 5


 Privat Anne-Elisabeth Hagen var gift med milliardæren Tom Hagen. Foto: Privat

Hvorfor var det en økning i Google-søket «Anne-Elisabeth Hagen» 21. mai 2018 - over fem måneder før hun forsvant?

Tirsdag 18. mars kl. 20:58

Og hvem gjorde mange lignende søk i samme periode?

I mai 2018 preges Norge av en hetebølge, der den ene varmerekorden etter den andre står for fall.

Ute i verden trekker president Donald Trump USA ut av atomavtalen med Iran, og i London gifter prins Harry seg med Meghan Markle.

Samme måned skjer det helt sentrale ting i Lørenskog-saken: Noen er i ferd med å planlegge en av norgeshistoriens mest omtalte forbrytelser.

 Tore Kristiansen / VGÅstedet ligger inntil Langvannet i Lørenskog, som på dette bildet er snølagt. Foto: Tore Kristiansen / VG

Tidligere har VG skrevet at tidligste sporet av planlegging stammer fra 28. juni 2018, men ifølge VGs opplysninger mener politiet at det finnes spor allerede i mai.

Derfor har flere Google-søk som er gjort denne måneden - og i tiden frem mot forsvinningen - fattet politiets interesse.

Les også: Lørenskog-saken: Det ukjente Italia-sporet

Søk på gateadresse

Ifølge VGs opplysninger sitter politiet på detaljert informasjon om økninger på ulike søkeord på konkrete datoer:

  • 21. mai 2018 er det registrert en økning i Google-søket «Anne-Elisabeth Hagen».

Dette var på et tidspunkt hvor den 68 år gamle kvinnen fra Lørenskog var ukjent for offentligheten. Hun var gift med en av de rikeste på Romerike - Tom Hagen, men til tross for rikdommen levde han et tilbaketrukket liv og ble beskrevet som mediesky.

 POLITIET / VGFoto: POLITIET / VG
  • 6. juni 2018 er det registrert en økning i søket «Sloraveien 4».

Dette er adressen til ekteparet Hagen på Fjellhamar i Lørenskog. Sloraveien er ikke et mye brukt gatenavn i Norge, og rundt om i landet finnes det tre andre steder med samme adresse-navn.

  • 5. juli 2018 er det registrert en økning i søket «Tom Hagen kone».

Denne perioden er svært relevant for politiet, ettersom det er bevist at det ble gjennomført flere digitale planleggingskritt i starten av juli dette året.

 Helge Mikalsen / VGFoto: Helge Mikalsen / VG

«Tom Hagen wife»

  • Både 15. juli 2018 og 22. oktober 2018 er det registrert en kraftig økning i søket «Tom Hagen wife».

22. oktober 2018 var det bare ni dager igjen til Anne-Elisabeth Hagen forsvant fra sitt hjem, og en av norgeshistoriens mest omfattende politietterforskninger startet.

  • Dagen før bortføringen - 30. oktober 2018 - er det også registrert en stor økning i søk på «Anne Elisabeth Hagen» - denne gang uten bindestrek i navnet. Økning i dette søket er også registrert 21. august og 1. september samme år.
  • Det er også registrert stor økning i bildesøk på Google etter «Anne Elisabeth Hagen» 22. juli, 23. september og 22. oktober 2018.
  • Anne-Elisabeth har et mindre kjent og lite brukt mellomnavn - Falkevik. Det er registrert store økninger i søk på hennes fulle navn 21. juli, 25. August, 24. september, 5. oktober, 7. oktober og 17. oktober 2018. Det er også registrert økning i bildesøk på hennes fulle navn i samme tidsrom.

Anne-Elisabeth Falkevik Hagen er det kun én person i Norge som heter, mens 68-åringen fra Lørenskog deler navnet Anne-Elisabeth Hagen med to andre. Ingen av dem er offentlige personer.

Har du lyst til å høre podkasten om Lørenskog-saken? Krimpoddens serie på Podme:

Kan ha blitt spanet på

Ifølge VGs opplysninger har norsk politi bedt Google om informasjon om personene som har gjort disse søkene, for eksempel IP-adresser.

VG er ikke kjent med hvorvidt Google har utlevert slik informasjon, men ifølge VGs opplysninger har søketjenesten i lengre tid gitt negative svar.

 Ola Vatn / VGFoto: Ola Vatn / VG

Ifølge VGs opplysninger har politiet en teori om at Anne-Elisabeth Hagen kan ha blitt spanet på og observert fra sommeren 2018.

Politiet har også bedt Google om informasjon som har oppholdt seg i området rundt eneboligen fra 1. juni til 30. oktober.

Ifølge VGs opplysninger tror politiet at gjerningspersonene kan ha hatt Anne-Elisabeth Hagen under oppsikt de siste timene før bortføringen.

Politiet har derfor bedt spesifikt om informasjon om Google-brukere som var nært huset fra 23-tiden kvelden før forsvinningen, til 14-tiden dagen etter.

Bilde av Guro Holm HansenGuro Holm Hansen

Påtaleansvarlig

VG har forelagt opplysningene om kommer frem i denne saken overfor påtaleansvarlig Guro Holm Hansen. I en e-post skriver hun:

– Det er helt naturlig at man i løpet av en lang og omfattende etterforskning innhenter mye informasjon, herunder søkehistorikk på internett. Vi har ikke ytterligere kommentarer ut over dette.

Kommunikasjonssjef i Google Norge, Sondre Ronander, skriver i en e-post til VG:

– Vi kan ikke kommentere spesifikke saker, men det er riktig at vi hele tiden er nødt til balansere mellom våre brukeres rett til personvern og informasjonsbegjæringer fra statlige organer verden rundt.

Ronander sier at de vurderer hver enkelt forespørsel og vurderer hvorvidt den oppfyller gjeldende lover og regler.

– Hvis en forespørsel ber om for mye informasjon, forsøker vi å snevre den inn, og i enkelte tilfeller innvender vi mot begjæringen i sin helhet.

Read Entire Article