Det åtte år gamle barnet som døde etter en ulykke søndag ettermiddag var elev ved Øren skole.
Mandag 17. februar kl. 21:47– Det er en forferdelig hendelse som har preget dagen til både voksne og barn på skolen i dag. Tankene går til familien, pårørende og vennene hans.
Det sier rektor Renate Blomli Winnes ved Øren skole til VG.
Den omkomne åtteåringen ble påkjørt søndag på en privat eiendom i Drammen.
– Det var en veldig fin, aktiv og sjarmerende gutt som var godt likt og hadde mange venner, minnes Winnes.
Skolen har fått hjelp av kriseteam, helsesykepleier og familieteam i kommunen. 3. trinn – der den avdøde eleven gikk – hadde en egen markering med lys, bilde og minneord.
– Det har vært en vond og annerledes dag. Samtidig har mange funnet støtte i å være sammen og ta vare på hverandre i denne vanskelige situasjonen.
Rektoren trekker fram lokalsamfunnet og det lokale idrettslaget som rammet av sorg.
Bragernes kirke holder åpent mandag ettermiddag.
– Veldig aktiv gutt
Gutten omtales som svært aktiv i idrettsklubben Drammens Ballklubb (DBK) der han spilte fotball og bandy.
– Han var en veldig aktiv gutt, som var med i både fotball, bandy og klubben sin skolefritidsordning, sier Ola Jørgen Ekeberg Apenes, daglig leder i DBK, til VG.
Drammen er Ørens største barneskole, med 420 elever. Flere av disse skal i dag på klubben sin skolefritidsordning.
– Vi har en stab som merker det godt. Det er en stor skole med mange som blir involvert og mange som er preget, sier Apenes.
Tirsdag gjennomførte klubben en interncup i bandy for lokalmiljøet Der blir det også en minnemarkering.
– Det blir en minnemarkering og åpent klubbhus for dem som har behov for å være sammen, opplyser DBK-lederen.
Årsak ukjent
Fører av bilen, som er et familiemedlem, er ikke avhørt av politiet.
– Det er foreløpig ikke tatt ut noe siktelse, sier påtaleansvarlig Gülcan Øzalp i Sør-Øst politidistrikt til VG.
– Det er for tidlig å si noe om årsaken til ulykken.
Politiet har tatt beslag av bilen for å gjennomføre tekniske undersøkelser.
– Støtter familien
Det tyrkiske trossamfunnet i Drammen fikk søndag den tragiske beskjeden om at et barn tilknyttet dem hadde omkommet i en ulykke.
Gutten var med på aktiviteter og koranundervisning i helgene.
– Denne tragiske ulykken involverer veldig mange. Det er mange som har kontaktet trossamfunnet, seier leder Mustafa Gezen.
Han forteller videre at foreningen har et fond der medlemmer betaler en symbolsk sum for å sikre at alle kostnader knyttet til dødsfall blir dekket fullt ut.
– Vi støtter familien både økonomisk og med det praktiske i forbindelse med gravferd, seier Gezen og forteller at de har kontakt med en representant for familien.
– Så fort det er mulig vil det blir holde ei gravferd etter muslimsk tradisjon.
Les også: Drammen: 8 år gammelt barn døde etter å ha blitt påkjørt