LO smører Støres valgkamp: 29 millioner til fire partier

14 hours ago 5


I morgen blir hun etter alt å dømme klappet inn som ny leder for LOs mer enn 1 million medlemmer. Men allerede i dag gikk Fellesforbundets Kine Asper Vistnes på talerstolen under LO-kongressen med en programerklæring for valgkampen.

– La det ikke være noen tvil: Den aller viktigste jobben for LO de neste ukene og månedene er å sørge for å holde Sylvi Listhaug og Erna Solberg langt, langt unna regjeringskontorene.

– Hvis de to får makt i Norge igjen, vil det sette arbeidsfolks trygghet, velferd og lommebok i fare, sa Vistnes.

Vil hjelpe Rødt

Hun beskrev Jonas Gahr Støre som kaptein på det rødgrønne laget og advarte mot «småkrangling» på venstresida.

– Det er mye mer som forener oss enn som skiller oss. Så viser målingene at det sannsynligvis ikke blir noe rødgrønt flertall om vi ikke hjelper Rødt over sperregrensa, sa Vistnes.

Flere delegater tolket Vistnes' innlegg som en klar oppfordring til å gi pengestøtte også til Rødt. Og slik ble det: Rødt får i alt 1,5 millioner kroner i pengehjelp fra LO, trass i at sekretariatet i utgangspunktet ikke ønsket at Rødt skulle få støtte.

I tillegg ble det besluttet å gi 20 millioner kroner i valgkampstøtte til Arbeiderpartiet, 6 millioner til SV og 1,5 millioner til Senterpartiet. Pengestøtten til Senterpartiet ble halvert av kongressen i forhold til sekretariatets opprinnelige innstilling på 3 millioner i bidrag til Sp.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) hadde følgende kommentar til Vistnes' budskap fra talerstolen:

– Hovedspørsmålet blir: Hvor er flertallet? Er det flertall for Sylvi med Erna på lag eller er det flertall for en Ap-ledet regjering? Det er hovedspørsmålet

Fellesforbundet, der Vistnes er nestleder, vil imidlertid gi pengestøtte til Rødt. Om det forholdet er omstridt i kongressalen, fikk avslutningen av talen hennes stående applaus i Folkets hus:

– Kamerater, la oss gruse høyresida!

Publisert 07.05.2025, kl. 12.10 Oppdatert 07.05.2025, kl. 12.28

Read Entire Article