I april satt de side om side med kvinnen på flyplassen i Göteborg. På vei til Dubai.
Nå sitter de to mennene i 20-årene på tiltalebenken i Oslo tingrett.
I over to uker var kvinnen med dem i Dubai. Der ble hun tappet for 5,6 millioner kroner på blant annet flere gullsmeder.
Hege Salomon er bistandsadvokat for kvinnen.
Foto: Gunnar Bratthammer / NRKI Dubai sjekket mennene og kvinnene inn på luksushotell.
– Jeg tenkte, betaler virkelig den norske stat for dette, sier kvinnen i retten.
– Jeg satt i skyggen, mens de badet og koste seg, forklarer hun.
– Jeg har alltid vært skeptisk
Åtte måneder etter den svært spesielle svindelen, forklarer kvinnen at det er flere ting som hun i dag reagerer på.
Hun levde i troen av at det var politiet hun var med.
– Det er ting jeg har tenkt på i ettertid, «hvor dum var jeg». Jeg ble lurt. Skikkelig lurt, forklarer kvinnen.
Det startet 10. april i fjor da mennene ringte 80-åringen og utga seg for å være fra Økokrim.
– Jeg har alltid vært skeptisk. De som kjenner meg godt skjønner ikke at jeg har latt meg lure. Folk ler av meg fordi jeg er så skeptisk. Men altså, han som ringte meg var så overbevisende og jeg var ikke et øyeblikk i tvil, sier kvinnen.
Hun ble fortalt at noen hadde tatt over hennes bankkonto, at penger var tatt ut. Og at en politipatrulje var på vei til henne. Mannen som dukket opp på døren er den nå tiltalte 27-åringen.
Aktor Eindride Kjørri.
Foto: Gunnar Bratthammer / NRKKvinnen ønsket mer dokumentasjon på at mannen virkelig var politi. Han kom tilbake med et tjenestebevis med navn på.
Dette falske tjenestebeviset er beslaglagt av politiet.
Foto: PolitietTiltalte sier han frykter bakmenn
Senere kom også 29-åringen under falskt navn og utga seg for å være fra politiet.
Han forklarer i retten at han ble tilbudt 100.000 kroner for jobben.
– Jeg fikk en telefon fra en kompis med spørsmål om jeg ville tjene litt penger. Som en ikke så smart fyr, takket jeg ja, sier mannen i retten.
Samme dagen dro han til kvinnen. Han ønsker ikke å oppgi navn på hvem som står bak, fordi han frykter for vold og trusler mot familien.
Rikke de Vibe forsvarer den 29 år gamle mannen i saken.
Foto: Gunnar Bratthammer / NRKHan sier også at han var under press under handlingen, og at de begge ble utsatt for vold av bakmenn.
Den andre tiltalte, som er 27 år i dag, forteller at de fikk alle instruksjoner om hvordan de skulle opptre som politi, på en gruppechat med bakmennene.
Også det falske polititjenestebeviset fikk han tilsendt på chatten, og han ble bedt om å printe ut.
Mannen forteller i retten at han hadde så dårlig samvittighet før reisen til Dubai at han slet med å gjennomføre oppgavene. Han gråter underveis i forklaringen.
– Jeg ønsket ikke å snakke om saken med henne og spurte om vi skulle spille kort, for å få tankene over på noe annet, sier han i retten.
Mafiaparagrafen
Mennene er tiltalt for grovt bedrageri på 5,6 millioner kroner og bortføring av kvinnen. I tillegg er de tiltalt for å ha utgitt seg for å være polititjenestemenn fra Økokrim.
29-åringen erkjenner delvis straffskyld.
– Han kommer til å svare at han delvis erkjenner straffskyld. Han erkjenner bedrageriet og beløpet fullt ut, men han erkjenner ikke frihetsberøvelse og å være del av en organisert virksomhet, sier forsvarer Rikke de Vibe.
Også 27-åringen erkjenner delvis.
– Han erkjenner alt bortsett fra frihetsberøvelse, og det er en ren juridisk vurdering, sier forsvarer Cecilie Nakstad for 27-åringen.
Advokat Cecilie Nakstad er forsvarer for 27-åringen.
Foto: Gunnar Bratthammer / NRKMennene er også tiltalt etter lovbestemmelsen om å være del av en slik organisert gruppe, den såkalte mafiaparagrafen.
Paragrafen åpner for å gi organiserte grupper strengere straff, gjennom et straffetillegg på inntil seks års fengsel.
De Vibe sier klienten ikke bestrider at de har drevet systematisk og organisert, men hun mener dette er dekket av grovt bedrageri-bestemmelsen.
«I et systematisk samarbeid med en eller flere andre», forledet de kvinnen til å utføre flere handlinger som samlet sett førte til et tap på 5,6 millioner kroner, står det i tiltalen.
– Det pågår en etterforskning for å finne de andre involverte. De antar å ikke befinne seg i Norge, sier aktor.
Det er totalt tre andre som er siktet i saken
Kvinnen fra Asker var nesten to uker i Dubai mens millionene forsvant fra kontoene hennes. NRK omtalte saken i juni, før tiltalen ble tatt ut i november.
– De har tatt fra meg kondisjonen min
Medregnet tiden i Norge, var det tre uker kvinnen oppholdt seg med mennene. Den passive livsstilen i april i fjor sier kvinnen at fortsatt preger henne.
– De har tatt fra meg kondisjonen min, og den klarer jeg ikke å få opp igjen, sier hun.
Begrunnelsen for at kvinnen måtte bli med til Dubai, var at det var åpnet en konto der og overført 200.000 kroner fra henne.
– Det er ikke trusler, men du kan si at det er mer en lure-situasjon, sier aktor.
– Den eneste måten de kunne returnere pengene på var om jeg kom til Dubai og identifisere meg, og det kom spørsmål om jeg kunne bli med, forklarer kvinnen i retten.
Flere millioner kroner ble stjålet fra kvinnens kontoer.
Foto: PolitietKvinnen ble 15. april tatt med til Sverige i en leiebil. 23.25 ankom de Göteborg. De tok fly fra Landvetter lufthavn i Sverige til Dubai tidlig neste morgen.
– Jeg pakket en liten koffert, og det var snakk om tre-fire dager. Og jeg måtte ha med medisiner. Så ble det snakk om en uke, og senere 14 dager.
Uten nøkkel, telefon og penger
Kvinnen reagerte på at oppholdet skulle vare så lenge.
– Herligheten, så lang tid kan det ikke ta. Jeg skjønte ikke hvorfor det skulle ta 14 dager å få til et møte med denne banken. Jeg tok med medisiner for 10 dager og det skulle vise seg å være for lite.
Spesielt kritisk var det at medisinen som skulle forhindre hjerneslag, tok slutt.
Mennene skal ha festet mens de bortførte kvinnen i Dubai.
– Vi fikk jo ikke tak i noen på et apotek. Jeg vet ikke hvor mange sykehus og apotek og sykehus vi var innom, sier kvinnen.
Men stort sett ble kvinnen sittende alene på hotellrommet og på rommets balkong. Mennene sa de var ute og "jobbet". Hun beskriver dagene som «dønn kjedelige».
LUDO: Den fornærmede kvinnen spiller Ludo med en av de tiltalte på balkongen til hotellrommet i Dubai.
Foto: Politiet– Jeg satt der, ikke hadde jeg nøkkel, ikke hadde jeg penger, ikke hadde jeg kort. Jeg samarbeidet med "politiet" og gjorde det de sa jeg skulle gjøre.
Norsk politi forsøkte å få kontakt med kvinnen første gang 27. april, da kvinnen hadde vært mer enn ti dager i Dubai.
– Jeg hadde ikke telefon, jeg måtte låne telefon hvis det var noen jeg måtte ringe, sier kvinnen i retten.
– De glemte at jeg var en gammel dame
Kvinnen forteller at hun også ble tatt med på spa en gang.
– De behandlet meg pent, jeg kan ikke si annet, men de glemte at jeg var en gammel dame. Da vi gikk slet jeg med å følge med.
Mennene skal ha brukt kvinnens penger på festing mens de befant seg i Dubai med henne.
Foto: POLITIETKvinnen forteller også at hun var ute og spiste med mennene de fleste kveldene i utlandet.
– Å spise middag klokken 22-23 på kvelden var helt greit for dem, men det er ikke min tid, sier kvinnen.
Dårligere søvn
Kvinnen takler hendelsen godt etter forholdene, ifølge bistandsadvokaten.
– Hun er en robust kvinne, og det er ikke alle som hadde taklet dette like godt, sier bistandsadvokat Hege Salomon.
Likevel er det ikke tvil om at hendelsen har satt andre spor i tillegg til dårligere fysisk form, sier advokaten.
– Det er klart man blir preget av en slik hendelse. Det har gått utover søvnen hennes og tilliten til andre personer.
Publisert 06.01.2025, kl. 14.15 Oppdatert 06.01.2025, kl. 14.31