Kritisk til Tangens Musk-svar: – Naiv holdning

3 months ago 16


Tekstmeldingene mellom oljefondssjef Nicolai Tangen og Elon Musk får flere politikere til å reagere.

SV-leder Kirsti Bergstø mener Oljefondsjefen opptrer naivt og ukritisk i møte med Tesla-gründeren. Foto: Frode Hansen / VG

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Kortversjonen

– Dette tyder på en naiv holdning til verdens rikeste mann, som ikke kler sjefen for det norske oljefondet, sier SV-leder Kirsti Bergstø.

Tekstmeldingene mellom Elon Musk og oljefondssjef Nicolai Tangen, som E24 fikk innsyn i tirsdag, viser «oligarktendenser», ifølge finansprofessor Karin Thorburn.

«Ikke be meg om noe før du har gjort opp for deg», skrev Musk til Tangen i oktober.

Dialogen mellom Musk og Tangen skjedde etter at Oljefondet stemte ned Musks enorme lønnspakke. Oljefondet eier nemlig 0,95 prosent av Tesla.

– Musk er ikke en mann vi skal ha en ukritisk dialog med, jobben er ikke å by opp til eierskapsdialog via SMS, sier Bergstø.

Til høyre og til venstre er meldinger mellom Musk og Tangen. I midten er et skjermbilde Musk sendte Tangen, som tilsynelatende er meldinger han har fått fra andre personer. Foto: Skjermdump / Oljefondet

Hun har selv fått direkte oppmerksomhet av Elon Musk, etter sin «wall of shame», hvor Bergstø hang opp artikler av formuende som klager over formuesskatt.

– Musk driver med systematisk fagforeningsknusing, som burde få konsekvenser for eierskapet i Tesla. Vi kan ikke bruke oljemilliardene til å smøre fagforeningsfiendtlig virksomhet, sier Bergstø.

Satt ut av politiker-beskyldning

Stortingsrepresentant Mahmoud Farahmand (H) i finanskomiteen sier han er «satt ut» av meldingene hvor en ukjent person beskylder Tangen for å ha politiske ambisjoner.

– Hadde det vært sant, hadde Tangen vært en vanvittig dårlig politisk spiller. De fleste som kjenner norsk politikk, vet at du ikke bruker oljefondet til å bli politiker. Det finnes enklere måter, sier Farahmand og ler.

Høyre-politiker og stortingsrepresentant Mahmoud Farahmand mener Tangen håndterte meldingene fra Elon Musk godt. Foto: Javad Parsa / NTB

Han mener Tangen svarte godt på meldingene, og er enig i at Norge er «besatt» av Musk.

– Vi er opptatt av hva som skjer rundt ham, det er også naturlig. Han er en innflytelsesrik og mektig tek-fyr, og han påtar seg en aktiv rolle i sosiale medier, sier Farahmand.

– Oppsiktsvekkende

I tre måneder har Norges Bank og Finansdepartementet kjempet for å hemmeligholde tekstmeldingene som E24 har bedt om innsyn i.

Mandag krevde Rødt-politiker Seher Aydar svar fra finansminister Trygve Slagsvold Vedum om hemmeligholdet. Saken skulle behandles i kontroll- og konstitusjonskomiteen på Stortinget tirsdag.

– Musk forventer vennetjenester på bakrommet og at kommunikasjonen skal holdes hemmelig. Det er alvorlig, sier Aydar.

Hun er kritisk til svarene fra oljefondssjefen.

«Beklageligvis blir alt jeg sender og mottar automatisk offentlig informasjon», skriver Tangen i en melding til Musk.

– Tangen bekrefter langt på vei at ikke all kommunikasjon skal være offentlig. Det er oppsiktsvekkende og ikke greit. Oljefondssjefen bør være sin rolle bevisst og vite at han ikke handler på vegne av egen rolle, men på vegne av fellesskapet.

Rødt-politiker Seher Aydar er kritisk til hvordan Oljefondsjefen svarer Elon Musk. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Aydar mener det er på høy tid at meldingene blir offentliggjort.

– Rike personer som Elon Musk, som i stor grad prøver å påvirke europeisk politikk, tenker at han kan gjøre hva han vil på bakrommet. Det er viktig å vise at det ikke fungerer slik i Norge.

Read Entire Article