Krever omkamp om vindkraft i nord: – Blir på en måte rettsløs

3 months ago 28


NVE vil ikke behandle vindkraftprosjektet Davvi i Finnmark. NHO krever omkamp.

Dette er området hvor vindkraftanlegget Davvi er planlagt. I fjor la NVE saksbehandlingen for dette og andre prosjekter i Finnmark i skuffen i et, men uten å gjøre noe vedtak som utbyggerne kunne klage på. Foto: Grenselandet

Publisert: Publisert:

For mindre enn 10 minutter siden

Regjeringen har lovet betydelig utbygging av kraft i Finnmark, for å kompensere for økt kraftbehov på Equinor-anlegget på Melkøya.

NVE gikk i fjor videre med en rekke prosjekter, mens andre måtte vente. Blant dem er Davvi i Lebesby, som søkte konsesjon allerede for fem år siden.

NHO er i likhet med Høyre bekymret over at Davvi utsettes.

– De har valgt å putte søknaden i skuffen uten å realitetsbehandle det, fordi de mener prosjektet ikke vil få tillatelse. Da har man ikke engang anledning til å klage, sier NHOs nestkommanderende Anniken Hauglie.

Anniken Hauglie

viseadministrerende direktør i NHO

– Hvorfor krever dere omkamp om Davvi?

– Vi vet ikke om søknaden har forutsetning for å gå gjennom. Men vi mener at Terje Aasland og Energidepartementet må sende saken tilbake til NVE og gi beskjed om at den skal realitetsbehandles og sendes ut på høring. Så får prosessen vise om prosjektet godkjennes eller ikke, sier Hauglie.

«Setter søker sjakk matt»

Selv om Davvi ikke kan klage på NVEs beslutning fordi det ikke er et formelt vedtak, har de likevel klaget. NHO leverte et støtteskriv til klagen, og er sterkt kritisk til NVEs fremgangsmåte.

«Slik utøvelse av offentlig myndighet er etter NHOs syn rettsstridig etter forvaltningsloven, og setter søker sjakk matt», skriver NHO.

Les på E24+

Tvil om nordnorsk kraftløft: – Svært bekymret

Arbeidsgiverorganisasjonen mener at NVE har begått forvaltningsrettslige feil.

«Dersom det settes presedens for slike prosesser i forvaltningen, har vi en ny form for risiko for aktører som søker tillatelse til virksomhet i Norge», skriver NHO.

– Vi er ikke kjent med at dette er gjort før. Det kan ikke bli en ny forvaltningspraksis. Du har rettigheter og plikter når du søker konsesjon. En av rettighetene er at du skal få behandlet søknaden og få en klagemulighet. Her blir man på en måte rettsløs, sier Hauglie.

– Hvis forvaltningen kanskje vil la være å behandle søknader, så risikerer vi at utenlandske investorer finner seg et annet land med mer forutsigbare prosesser. Jeg er derfor bekymret for signaleffekten dette har.

I 2023 sa Davvi-utbyggerne at de potensielt kunne være i drift i 2030 hvis de fikk konsesjon raskt. Det er usikkert når andre anlegg kan komme i drift, men normalt tar det 6–7 år.

Utbyggerne av Davvi har lokket med fast strømpris på ti øre kilowattimen til lokale innbyggere, noe som kritisert av en lokal vindkraftmotstander.

Les også

Slår tilbake mot Høyres kraftutspill: – Fantasi

Regjeringen vil behandle klagen

NVE avviste i høst klagen fra utbyggerne. De har klaget til Energidepartementet.

Departementet bekrefter overfor E24 at saken behandles, men besvarer ikke NHOs påstander.

«Energidepartementet har til behandling klage på NVEs avvisning av klage på NVEs prioriteringer av enkeltprosjekter i kraftløftet i Finnmark», skriver Energidepartementet.

«Vi har i den forbindelse også fått oversendt merknadene fra NHO. Vi vil vurdere de relevante sidene av saken i klagebehandlingen», skriver departementet.

Departementet ser klagesaken i sammenheng med tilsvarende klager fra to andre vindkraft-utbyggere i Finnmark (se faktaboks).

«Det er foreløpig ikke mulig å si noe om når disse vil være avgjort», skriver departementet.

Les også

Equinor trenger mye kraft i nord: – Støvsuger landsdelen

SV: – Syns det er bra

Lars Haltbrekken er stortingsrepresentant for regjeringens budsjettpartner SV. Han støtter NVEs saksbehandling av Davvi-prosjektet, og avviser NHOs kritikk.

– Jeg skjønner at NHO ønsker at NVE skal drukne i saker og ikke få gjort noe, sier Haltbrekken.

– Men bør byråkratiet kunne legge saker til side uten et endelig vedtak?

– Det har byråkratiet gjort hele tiden. De har begrenset arbeidskapasitet, og da må man prioritere. Jeg syns det er bra at NVE har lagt bort det kontroversielle kraftverket Davvi.

Lars Haltbrekken

Stortingsrepresentant (SV)

Ønsker gasskraftverk i Nord-Norge

I Nord-Norge er det frykt for kraftmangel og høye priser når Equinors gassanlegg på Melkøya begynner å hente ut store mengder kraft fra nettet.

– Kan man da risikere å angre på at man sa nei til Davvi?

– Hvis det skjer, så skal man angre på at man ikke ba Equinor bygge et gasskraftverk med CO₂-fangst og -lagring, sier Haltbrekken.

Les også

Equinor vurderte nytt Melkøya-grep: – Ufattelig at de har lagt bort planene

Equinor har vurdert et slikt anlegg, men mente at det ikke var økonomisk forsvarlig.

– Så lenge det ikke er gjort noe vedtak og det er uklar status på Davvi-saken, så kan den også tas opp igjen, for eksempel av en eventuell ny Høyre-regjering?

– Det kan den. Men selv om man får avslag så kan man jo søke på nytt. Så den muligheten vil alltid være der. Etter 30 år som miljøaktivist er min erfaring at de gode seirene må forsvares gang på gang, mens dumskapen bare kommer rekende på en fjøl, sier Haltbrekken.

Read Entire Article