Krever bedre vern mot vold og trusler – regjeringen er på glid

3 hours ago 5


Nå kan ting være i ferd med å skje – snart ett år etter at Stortinget ba regjeringen se på vekternes rettsvern.

Det bekrefter Justisdepartementet overfor NRK.

Mer om det lenger ned i saken.

– Slått og truer med kniv

Tirsdag fortalte NRK om vekterne på Oslo S som opplever en hverdag med stadig grovere kriminalitet.

Politiet har ofte ikke ressurser til å gripe inn.

«Andreas» og «Isabell» sier at vekterne blir slått, sparket, spyttet på, bitt og truet med kniv.

De ønsker seg samme rettsvern som mange andre yrkesgrupper har.

Flere yrker har bedre vern

I dag gir straffeloven politiet et spesielt rettsvern. Men også ansatte i andre yrker har en særskilt beskyttelse.

Vold og trusler straffes hardere mot disse gruppene:

  • Helsepersonell, brann- og redningsarbeidere
  • De som får offentlig transport til å gå: tog, T-bane, trikk, buss, fly, drosje og ferge
  • Personer med ansvar for opplæring i skolen

– Snill som et lam

Men vil et slikt juridisk vern gjøre vekterne mindre utsatt? Ja, sier Andreas og Isabell.

– Jeg vil tro at terskelen for å gjøre ting mot oss blir høyere, sier Isabell.

Hun mener at en slik lovbestemmelse vil gi bedre trygghetsfølelse.

– Og de yrkene som har det rettsvernet; hvem er det de ringer når de trenger hjelp? Det er oss, som ikke har det vernet, sier hun.

To vektere går opp en steintrapp med en bygning i bakgrunnen. Vekterne har på seg gule synlighetsskjorter med teksten "AVARN OSLO S" og mørke bukser. Flere personer sitter på trappen, og en mann går opp trappen til høyre. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Vekterne på Oslo S tror et bedre juridisk vern vil gjøre terskelen høyere for vold og trusler mot dem.

Foto: Nadir Alam / NRK

Andreas tror mange vet at de kan komme unna med mye mer mot en vekter enn mot en politibetjent.

– Når vi har med en aggressiv person å gjøre, er han ofte snill som et lam når politiet kommer, sier han.

NRK har anonymisert vekterne av hensyn til deres egen sikkerhet.

Krav fra Stortinget

Stortinget krevde før sommeren i fjor at regjeringen vurderer å gi vektere og andre risikoyrker bedre rettsvern.

Bakgrunnen var et representantforslag fra Fremskrittspartiet.

Ifølge NHO Service og Handel er sikkerhetsarbeidere den yrkesgruppen som er mest utsatt for vold ved siden av helsepersonell.

Når det gjelder trusler topper sikkerhetsarbeidere statistikken.

Tallene er basert på SSBs siste store arbeidsmiljøundersøkelse.

– På jobb for vår trygghet

– Vektere er en utsatt yrkesgruppe som er på jobb for vår trygghet.

– Da må også deres vern mot vold og trusler styrkes, sier bransjedirektør i NHO Service og Handel, Erik S. Idsøe.

Han krever fortgang fra regjeringen.

Erik Idsøe er statssekretær i Justisdepartementet.

Bransjedirektør for sikkerhet og beredskap i NHO Service og Handel.

Statssekretær Joakim Øren (Ap) i Justisdepartementet sier at alle skal være trygge på jobb og at alle har et vern i straffeloven.

– Samtidig ønsker Arbeiderparti-regjeringen å styrke vernet for grupper som er spesielt utsatt for vold og trusler på jobb, sier Øren.

Han sier at de jobber med å følge opp stortingsvedtaket akkurat nå.

– Det er litt for tidlig å si nøyaktig når dette arbeidet blir ferdigstilt og hvilke yrkesgrupper det vil gjelde for, men vektere er en yrkesgruppe vi vurderer inn i dette arbeidet, sier Joakim Øren.

Joakim Øren, statssekretær i Justisdepartementet, i regjeringskvartalet.

Statssekretær Joakim Øren (Ap) i Justisdepartementet.

Foto: Olav Juven / NRK

Publisert 22.04.2026, kl. 20.23

Read Entire Article