Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_b5bde53ea29c2f8cc16d7e1d514cdeb7, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Krangler om «svenske tilstander» - NorwayToday

Krangler om «svenske tilstander»

2 weeks ago 8


Kriminelle løpegutter på 13 år kaster granater i Oslo sentrum. Hendelsen følger et mønster vi kjenner godt fra Sverige.

Er fra Nordmøre, bor i Surnadal. Pendler til Oslo. Skriver om alt fra norsk politikk til kjønn, kongehus, energi, sosiale medier og krim.

E-post

 Gabriel Aas Skålevik / VGKASTET GRANAT: Pilestredet i Oslo ble sperret av tirsdag kveld. Foto: Gabriel Aas Skålevik / VG
Torsdag 25. september kl. 22:19

– Nå har vi svenske tilstander i Norge, sier Frp-leder Sylvi Listhaug.

Tidligere riksadvokat Tor-Aksel Busch er uenig, og avviser at vi har det i Norge.

– I Norge har vi norske tilstander, sier justisminister Astri Aas-Hansen, som mener vi skal slutte å krangle om dette er svenske tilstander eller ikke.

 Gøran Bohlin / VGADVARER: Sylvi Listhaug i Frp Foto: Gøran Bohlin / VG

Likevel: Det ligner skremmende mye.

Granaten som eksploderte i Oslo tirsdag, skal ifølge VGs opplysninger være knyttet til den svenske gjengen Foxtrot.

Politiet mener 13-åringene ble rekruttert til et voldsoppdrag på vegne av andre, en metode svenske gjenger har satt i system.

Barn under kriminell lavalder blir brukt kynisk som løpegutter. De er ofte av utenlandsk opprinnelse, sårbare, og ser raske penger som en mulighet.

VG har laget en oversikt over en rekke kriminelle hendelser i Norge som knyttes til svenske gjenger.

 Gabriel Aas Skålevik / VGNORSKE TILSTANDER: Justisminstister Astri Aas-Hansen Foto: Gabriel Aas Skålevik / VG

Politikerne krangler ikke bare om begrepet, men også om løsningene.

  • Frp mener vi må slutte å være naive: stramme inn innvandringspolitikken og slå hardere ned på unge kriminelle, også med fengselsstraff.
  • Ap og resten av venstresiden lover også å være strenge, men legger større vekt på forebygging: flere sosiale tiltak og tidlig innsats for sårbare barn.

Det er vel ikke egentlig noen motsetning her. Alle de grepene trengs.

Kriminalitet blant barn under 15 år har økt de siste ti årene. Det gjelder riktignok en liten gruppe – noen få hundre barn – men gjengangerne begår lovbrudd igjen og igjen.

I realiteten er det bred enighet om at både flere sosialarbeidere, fritidstilbud og tydeligere reaksjoner kan være del av løsningen.

Men alle vet at det ikke finnes enkle svar.

Hva er viktigst for å stoppe unge kriminelle? aHardere straff bMer forebyggingcBegge deler

I Sverige har Sverigedemokraterna koblet innvandring direkte til gjengvold, og presset fram en av Europas strengeste innvandringspolitikk.

Antallet innvilgede asylsøknader er nå det laveste som er registrert. Innvandringskritiske røster peker på Sverige som en suksess der, men voldsspiralen er ikke enkel å stanse.

For å knuse gjengene må man ramme økonomien deres.

Det sies nå i Sverige at svindel av velferdsstaten gir gjengene like store inntekter som narkotika.

Derfor kan kanskje noe så lite spektakulært som flere økokrim-etterforskere være en del av svaret.

Norge er fortsatt ikke Sverige.

  • I vårt naboland er volden råere, drapene flere og svindelen mer omfattende.
  • Ifølge SVT har det i år vært 142 bombeangrep – nesten dagligdags – med dødelige konsekvenser.

Angrepet på Bislett i Oslo skadet heldigvis ingen.

Nettopp det viser forskjellen: I Sverige ville en slik hendelse knapt fått spalteplass.

I Norge lar vi oss sjokkere av tenåringer med håndgranater. Heldigvis.

Dette er en kommentar. Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.

Read Entire Article