For dårlig kontroll og utydelig ledelse: Norsk Tipping får gjennomgå i sin egen gransking.
- Norsk Tipping har hatt et tungt år med store feil og kritikk for manglende kontroll og uklart lederskap.
- Styreleder Sylvia Brustad lover forbedringer og lanseringen av «Nye Norsk Tipping».
- Intern gransking avslørte fokus på innovasjon på bekostning av kvalitet og rutiner.
– Det har vært et blytungt år, men vi er i gang med å bygge «Nye Norsk Tipping», lover Sylvia Brustad.
Styrelederen i Norsk Tipping har invitert VG til selskapets lokaler på Hamar. Rundt møtebordet sitter også administrerende direktør Vegar Strand.
Den ene pinlige blemmen har fulgt den andre det siste året.
Det toppet seg i sommer, da tusenvis av nordmenn ved en feil fikk beskjed om at de var blitt millionærer:
Det ble enden på visa for Tonje Sagstuen som toppsjef.
– Det startet for et år siden, og så har det bare blitt verre denne våren. Vi tar selvfølgelig situasjonen på aller største alvor og jeg vil bare beklage enda en gang til kundene våre, sier Brustad.
Styreleder i Norsk Tipping
Norsk Tipping tok grep i vår: Mer enn 150 ansatte fikk nye arbeidsoppgaver. Målet har vært å «rydde opp» og forbedre kontrollmekanismene på Hamar. Kvaliteten skal opp. Fokuset på utvikling og innovasjon er satt på pause.
Og det er kanskje ikke så rart: Behovet for endring er stort, viser en internrevisjon fra PWC, samt en gransking som KPMG er i ferd med å avslutte.
Hvor ofte tipper/spiller du hos Norsk Tipping? aEn gang i uken. bTo ganger i uken. cTre eller flere ganger i uken. dHele tiden. Jeg er spillavhengig, dessverre. eAldri.Norsk Tipping velger selv å dele resultatene av dette arbeidet med VG. Der konkluderes det blant annet med følgende:
- Det har vært for stort fokus på fart og innovasjon i Norsk Tipping, på bekostning av kontroll og kvalitetssikring
- Norsk Tipping har vært preget av utydelig ledelse, uklare roller, ansvar og rutiner. Kulturen har vært uformell og tillitsbasert.
- Det har vært ulik oppfatning av det som kalles «teknisk kompleksitet, risiko og risikotoleranse».
- Kontakten med selskapene som selger spilltjenester til Norsk Tipping beskrives som «fragmentert, inkonsistent og mangelfull».
I PWC-rapporten heter det blant annet at «Det blir trukket frem at roller, ansvar og mandat er uklare».
Og:
«Gjennom intervjuer og workshops kommer det tydelig frem en oppfatning i organisasjonen at en kultur for innovasjon og utvikling kan ha svekket oppmerksomheten omkring kvalitet og sikkerhet».
Rapporten kommer med totalt 44 anbefalinger, inkludert åtte som defineres som prekære.
En av disse åtte anbefalingene er å bytte ut spillmotoren for lotterispill. Den består av en kode som har blitt lappet på og oppdatert gjennom 600 patcher
. I den 37 sider lange PWC-rapporten står det at «det er vanskelig å få full forståelse for hvordan det faktisk fungerer».Og:
« ... Norsk Tipping er en av få gjenværende kunder som benytter spillmotoren. I en slik situasjon må man generelt være spesielt oppmerksom på risiko for at leverandøren nedprioriterer vedlikehold og oppgraderinger».
Kontrollmekanismer og overvåkning får også mye plass:
– PWC sier at vi har et omfattende kontrollregime, men at det har mangler. De sier også at kontrollregimet ikke er tilstrekkelig for å hindre kritiske feil, og det har jo historien dessverre vist, sier Vegar Strand til VG.
Både PWC- og KPMG-rapporten er bestilt av Norsk Tipping selv. Det er også en egen KPMG-rapport om hva som skjedde da 33.000 nordmenn på feilaktig vis ble utropt til vinnere i Eurojackpot i sommer.
Summen av bøter, eller varsler om bøter, fra Lotteritilsynet har nå kommet opp i 119 millioner kroner.
Konst. adm. dir i Norsk Tipping
– Hvorfor har det blitt sånn? Er det lett å bli lat som monopolselskap?
Vegar Strand tar ordet:
– Nei, tvert imot viser PwCs konklusjon at vi har vært for aktive og offensive, med for stort fokus på fart og innovasjon. Det er ikke fravær av konkurranse på spill i Norge. Det er en uregulert bransje der ute.
Så snakker den konstituerte toppsjefen om alle tiltakene som er iverksatt. Om et arbeid som pågår dag og natt, for å vri fokus over på det han kaller kontroll og kvalitet.
Norsk Tipping-blemmene siste halvannet år:
- En spiller fikk utbetalt 25 millioner kroner ved en feil, og i strid med regelverket, etter spill på nettkasino hos Norsk Tipping. Det medførte en bot på 2,5 millioner kroner.
- I flere uker fikk ikke spillere med Apple-produkter muligheten til å utestenge seg fra spill hos Norsk Tipping. For dette fikk selskapet en bot på 36 millioner kroner.
- En feil i den nasjonale trekningen av Eurojackpot-millionen ga en bot på 46 millioner kroner.
- Nylig varslet Lotteritilsynet deretter en bot på inntil 10 millioner kroner etter hendelsen i sommer, da titusenvis av nordmenn feilaktig fikk beskjed om at de hadde vunnet store summer i Eurojackpot.
- I forrige uke kom varselet om bot på 25 millioner kroner etter at det ble trukket 52 feil million-vinnere i Supertrekningen 19. april i år.
- Siden 3. mai 2021 har 14 unike kunder klart å få mer enn ti deltagelser ved å spille «Nabolaget». Normalt kan man ikke levere mer enn 10 deltagelser i et abonnement.
- To kunder skal ha fått refundert dobbel innsats da spillomgangen i et blackjackspill ble stanset på grunn av grensen for «ansvarlig spill». Dette skal ha skjedd flere ganger over et lengre tidsrom.
- Ferske undersøkelser viser at en Norsk Tipping-kunde i 2023 fikk spilt gjennom spillelag selv om han hadde utestengt seg selv fra spill.
- I alt 15 kunder opplevde manglende utbetalinger etter premier på tipping i to spillomganger. Det skal ha vært snakk om rundt 13.000 kroner til sammen.
Rundt 300 små og store tiltak er iverksatt på noen få måneder. Selskapet har søkt aktivt etter feil og sårbarheter, og retter disse fortløpende.
– Det har vært for mye gassing på bekostning av kontroll. Og det gjør vondt i dag, erkjenner Strand.
– Akkurat den biten har jo vart over noen år, skyter Brustad inn.
– Det har muligens pågått inntil ti år tilbake i tid, mener Strand.
Såkalt «mangelfull leverandørstyring» er også nevnt i rapportene Norsk Tipping nå har fått på bordet. Selskapet kjøper en lang rekke spill og andre tjenester fra eksterne selskaper i Europa.
– Opplever dere at Norsk Tipping har hatt for lite kontakt med de ulike leverandørene?
– Vi har vært for lite tett på. Stilt for få krav, sier Strand.
Håndteres dette på en tillitvekkende måte?aJa, det virker som om Norsk Tipping gjør mye riktigbNei, rotet virker jo å være totaltcUsikkerHan leder et selskap med 415 ansatte. Stolheten deres over å jobbe for Norsk Tipping har ikke fått seg et knekk det siste året, sier toppsjefen. Men mange ansatte har opplevd det som tyngre å gå på jobb med det de har opplevd som et sterkt press i media.
– Nå jobber vi natt og dag for å sørge for at det blir færre feil i fremtiden. Absolutt alle steiner skal snus, lover Sylvia Brustad.
– Hva står på spill her?
– Det er mye som står på spill siden vi har et unikt samfunnsoppdrag: Det å tilby ansvarlige spill og sørge for at folk ikke spiller seg fra gård og grunn.
– Men er det enerettsmodellen som til syvende og sist står på spill?
– Vi jobber jo under den til enhver tid gjeldende regulering. Det er vår jobb. Men du hører jo på det vi sier, at vi har tro på den norske spillmodellen. Og at den utgjør en forskjell for folk der ute. Men vi vet at enkelte som mener noe annet kan få vann på møllen når det oppstår feil.
Ved siden av henne bryter Vegar Strand inn:
– Tillit er helt avgjørende for oss. Derfor gjør dette også så utrolig vondt. Gjennom alt vi gjør nå, så håper vi at vi kan vise oss tilliten verdig.
På spørsmål om Sylvia Brustad har vurdert sin posisjon som styreleder i Norsk Tipping, svarer hun:
– Det er eier på Generalforsamling som velger styret og styreleder, så det er det opp til de å vurdere. Styret og jeg har sammen med administrasjonen fullt søkelys på å rydde i Norsk Tipping, sikre kvaliteten, og bygge det nye Norsk Tipping. Styret er også i gang med å rekruttere den nye administrerende direktøren.