Småbarnsfaren brøt fartsgrensen da han kjørte hjem for å hjelpe sitt syke barn.
Onsdag 19. mars kl. 21:28Kortversjonen
- Småbarnsfaren kjørte i 167 km/t i en 90-sone på E6 for å redde sin alvorlig syke sønn.
- Retten frikjente faren og anså handlingen som nødrett.
- Mannen fikk panikk etter å ha mottatt en telefonsamtale om sønnens pusteproblemer.
En småbarnsfar som ble målt til 167 km/t i en 90-sone på E6 ved Djupdalen er frikjent i Romerike og Glåmdal tingrett. Retten mener han handlet i nødrett da han hastet hjem til sitt alvorlig syke barn.
Sjåføren ble stoppet av Utrykningspolitiet (UP) sent på kvelden 26. oktober i fjor. Han nektet straffskyld og sa at han kjørte for fort fordi han måtte redde sønnen sin.
Romerikes Blad omtalte saken først.
Politiadvokat i Øst politidistrikt
Ifølge dommen fikk mannen en telefon fra sin kone mens han kjørte på E6 ved Furuset. Hun fortalte at deres lille sønn, som har en sjelden tilstand, var alvorlig syk.
I retten forklarte småbarnsfaren at han vurderte situasjonen som så kritisk at han besluttet å øke hastigheten for å komme seg hjem raskest mulig.
Ba om 21 dagers fengsel
Retten la til grunn at mannen handlet for å redde et liv, og at han ikke hadde andre rimelige handlingsalternativer. Mannens dårlige norskkunnskaper gjorde at han fryktet at en oppringing til 113 ville forsinke hjelpen til barnet, ifølge dommen.
– Retten finner, under en viss tvil, at tiltaltes formål om å redde sønnen liv må vurderes å veie vesentlig tyngre enn den risiko kjøringen innebar, skriver sorenskriver Odd Magne Gjerde i dommen.
Retten la vekt på at E6 på stedet har tre kjørefelt i hver retning og at kjøringen skjedde sent på kvelden med lite trafikk. Kjøreforholdene var normale, men det var mørkt.
Politiadvokat Anders Lafton Briskodden hadde lagt ned påstand om 21 dagers fengsel og tap av førerretten i 20 måneder. Forsvarer Shahu Nouri ba om full frifinnelse.
Dommen var enstemmig.