Kjemper mot kronisk tarmsykdom: – Mye blod

9 hours ago 4


Lørdag kveld går ubeseirede Brage Lange (27) sin niende proffkamp – direkte på VG+ Sport. Hver eneste dag kjemper tungvekteren mot en tarmsykdom som flere tusen nordmenn sliter med.

 Brage Lange satser fullt som proffbokser til tross for store utfordringer med Crohns sykdom. KRONISK SYK: Brage Lange satser fullt som proffbokser til tross for store utfordringer med Crohns sykdom.
Groruddalen og Alnabru Oppdatert fredag 6. mars kl. 18:03
  • Proffbokseren Brage Lange (27) kjemper ikke bare mot sine motstandere, men også mot Crohns sykdom.
  • Lørdag kveld går han sin niende proffkamp, direktesendt på VG+ Sport.
  • Lange har vunnet alle sine åtte kamper til nå, til tross for sykdommens utfordringer.
  • Kampen mot Pedro Martinez i Finland blir et steg opp i vanskelighetsgrad.

– Jeg blir så dårlig i magen når jeg får i meg noe jeg ikke tåler. Det kan ta flere dager, og det går selvfølgelig mye utover boksingen, sier Lange til VG.

Live lørdag kveld: Brage Lange og Ken Tore Halland bokser i Finland

Det er snart ti år siden han fikk beskjed om at han har Crohns sykdom. Det er en kronisk, autoimmun betennelsessykdom som kan ramme alle deler av fordøyelsessystemet.

– Når jeg sliter med betennelse, så blir det mye blod og slim når jeg går på do. Før min forrige kamp var det så ille at det var sammenhengende i to måneder, sier Lange.

Brage Lange

  • Født: 28. juli 1998 (27 år)
  • Høyde: 202 cm
  • Rekkevidde: 212 cm
  • Kampvekt: Ca 115 kg
  • Har to NM-gull som senior i super tungvekt (+92 kg)
  • Har åtte kamper som proffbokser, og vunnet alle før full tid.

Til tross for problemene vant han greit mot grekeren Vlantimir Setsinskii, og Lange har vunnet alle sine åtte proffkamper så langt på enten knockout eller teknisk knockout.

VG møter ham på trening på Groruddalen bokseklubb en drøy uke før han skal i aksjon igjen. Trener Alexander Hagen forbereder eleven til lørdagens kamp mot Pedro Martinez.

 Trener Alexander Hagen og Brage Lange på trening i Groruddalen få dager før kamp.SISTE FORBEREDELSER: Trener Alexander Hagen og Brage Lange på trening i Groruddalen få dager før kamp.

Det er et klart steg opp i vanskelighetsgrad for Lange. Martinez er riktignok 42 år gammel, men står med 13 seirer og fem tap i karrieren.

Se Lange mot Martinez direkte her lørdag kveld:

– Han er okay på papiret, men det er en mann jeg selvfølgelig skal og må slå. Jeg har allerede fått beskjed om at jeg får ny kamp på Island 10. april, så jeg må trappe opp og holde meg aktiv, sier Lange.

Les også: Lange skulle tøffe seg – sprakk milten

Målet langt der fremme er i første omgang å kunne komme i posisjon til en EM-kamp, og kanskje noe enda større.

 Brage Lange taksterer bilskader for et firma på Alnabru i Oslo.FULL JOBB: Brage Lange taksterer bilskader for et firma på Alnabru i Oslo.

For Lange er det uansett en stor seier at han kan kombinere boksekarrieren ved siden av jobben i Werksta, der han hovedsakelig driver med taksering av bilskader.

– Jeg hadde nok hatt det bedre med sykdommen uten boksekarrieren. Det er vel en grunn til at for eksempel kombinertløper Jarl Magnus Riiber la opp på grunn av Crohns, sier Lange.

Selv fikk han diagnosen da han som 18-åring plutselig oppdaget den han selv beskriver som «plommelignende kuler» på armen.

 PrivatSlik så armen til Brage Lange ut før han fikk diagnosen Crohns sykdom. Foto: Privat

– Samtidig hadde jeg en del andre symptomer, og slet veldig med magen. Jeg levde en periode på Imodium, beskriver han.

Da han fikk diagnosen, ble kostholdet lagt om. Han har følgende hovedregler for å få det best mulig i hverdagen:

  • Faste måltider – frokost, lunsj, middag og kveldsmat til bestemte tider.

– Jeg må også begrense mengden mat i forhold til hva jeg egentlig ønsker.

  • Styre unna en rekke matvarer.

– Jeg oppdager stadig nye ting jeg ikke tåler. Belgfrukter må jeg holde meg helt unna, og jeg oppdaget nylig at peanøtter er en belgfrukt.

  • Søtsaker og godteri er uaktuelt.

– Det jeg savner mest er sjokolade – særlig påskeegg fylt med hvit krem.

Lange forteller at han også har hatt veldig god effekt av periodisk faste, slik det blir beskrevet i en fersk VG-artikkel.

– For noen år siden var jeg ekstremt nøye med kostholdet, og fikk god effekt av det. Periodisk faste fungerer veldig bra for meg, men det er vanskelig å kombinere det med trening og full jobb, sier 27-åringen.

I tiden fra siste kamp har han hatt det mye bedre, og mener det er takket være medisinen Kenacort, som han har fått testet ut.

– Jeg fikk beskjed om at det kunne ta måneder før jeg merket forskjell, men jeg merket forskjell etter bare to uker.

– Det har vært en helt annen tilværelse for meg etter at jeg begynte med den. I går spiste jeg riktignok en liten cupcake-bit, og ble dårlig med én gang. Men hvis jeg passer på, så slipper jeg de verste smertene og problemene, sier han og legger til:

– Det er ganske befriende å slippe å tørke masse blod hver gang man er på do.

 PrivatSAMBOER: Brage Lange og kjæresten Sara bor sammen i Oslo. Her er de på tur i London i 2025. Foto: Privat

Lange forstår godt at enkelte kan synes det er flaut å være åpne om sine problemer med tarmsykdommer som Crohns og Ulcerøs kolitt, men sier at det har hjulpet ham å være åpen:

– I starten da jeg ble sammen med kjæresten, så holdt jeg igjen. Det er ingen hemmelighet at det er mye luft i magen med denne sykdommen, og det er ikke bra å holde igjen.

– Jeg var redd for å skremme henne vekk i starten, men nå må jeg innrømme at det blir en del «utslipp» – og hun er sammen med meg fortsatt, avslutter proffbokseren og ler.

Read Entire Article