Jørgen Baklid og Kasper Fosser tildelt Egebergs ærespris

1 month ago 29


 Carolyn Hannigan / Norges idrettsforbund / Handout / NTBJørgen Baklid og Kasper Fosser ble tildelt Egebergs ærespris lørdag. Foto: Carolyn Hannigan / Norges idrettsforbund / Handout / NTB

Orienteringsprofilene Jørgen Baklid og Kasper Fosser ble lørdag tildelt høythengende Egebergs ærespris på Idrettstinget.

Lørdag 24. mai kl. 21:40

Man må ha gode resultater i minst to ulike idretter for å være en kandidat for Egebergs ærespris.

– Med dagens krav til spesialisering for å kunne prestere på høyt nivå i én idrett, er det gledelig å se at vi i 2025 har to utøvere som klarer å levere internasjonale topplasseringer i flere idretter samtidig, sier leder av komiteen for Egebergs ærespris, Børre Rognlien.

Utmerkelsen regnes som den høyeste i norsk idrett. Den ble opprettet i 1919 av Ferdinand Egeberg.

Baklid ble nominert av Norges Orienteringsforbund og Norges Triatlonforbund for sine prestasjoner i skiorientering, orientering og vinterduatlon.

Fosser ble på sin side nominert av Norges Orienteringsforbund og Norges Friidrettsforbund for sine prestasjoner i orientering og terrengløp. Fosser kan blant annet vise til tre VM-gull i orientering.

Ragne Wiklund ble i 2023 tildelt prisen for sine prestasjoner i skøyter og orientering. Therese Johaug og Birgit Skarstein har også fått utmerkelsen.

Publisert: 24.05.25 kl. 21:40Oppdatert: 24.05.25 kl. 21:40

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article