Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_32cc21efb86d597d4c754512ab359c44, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Japan mister toppnotering - NorwayToday

Japan mister toppnotering

1 week ago 21


Det er stort sett nedgang på de asiatiske markedene, mens turbulensen fortsetter for dollaren.

 Japan er ikke lenger verdens største kreditornasjon. Det er det Tyskland som er. Foto: Eugene Hoshiko / AP / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Aksjemarkedene i Asia og Stillehavsområdet går stort sett nedover tirsdag morgen, norsk tid.

Mandag var det bedre stemning på børsene etter at Donald Trump utsatte den varslede tollsatsen på 50 prosent for varer fra EU til USA.

– Det var en bedre natt for risikable investeringer etter at Trump utsatte EU-tollen, sier Tony Sycamore, markedsanalytiker hos IG.

Markedene i USA holdt stengt mandag, men verdien på den amerikanske dollaren har fortsatt nedover.

Les på E24+

Beholder troen på shippingaksje: – Levedyktig selskap

Slik gikk det for noen av de viktigste indeksene i Asia og Stillehavsregionen tirsdag morgen klokken 06.15:

  • Nikkei 225 i Tokyo er ned 0,23 prosent
  • Hang Seng i Hongkong er ned 0,18 prosent
  • Shanghai Composite er ned 0,33 prosent
  • Kospi i Seoul er ned 0,56 prosent
  • FTSE Straits Times i Singapore er opp 0,13 prosent
  • S&P/ASX 200 i Sydney er opp 0,26 prosent
  • Nifty 50 i Mumbai er ned 0,80 prosent

Tyskland tar over førsteplass

Tirsdag morgen kom det også nyheter om at Japan, for første gang på 34 år, ikke lenger er verdens største kreditornasjon. Det til tross for at landet har satt ny rekord i utenlandske eiendeler, melder Bloomberg.

Japans netto utenlandske eiendeler nådde 3.700 milliarder dollar ved utgangen av 2024, en økning på rundt 13 prosent fra året før. Dette tilsvarer rundt 37.300 milliarder kroner – rundt det dobbelte av markedsverdien av Oljefondet. Men det var ikke nok til å holde førsteplassen.

Tyskland har nå klatret til topps med netto utenlandske eiendeler på 3.990 milliarder dollar. På tredjeplass kommer Kina.

Japans finansminister Katsunobu Kato virker ubekymret over utviklingen:

– Ettersom Japans netto utenlandske eiendeler også har økt jevnt, bør ikke rangeringen alene tas som et tegn på at Japans posisjon har endret seg betydelig, sa Kato, ifølge Bloomberg.

Dollaren faller

Bloombergs indeks for asiatiske valutaer stiger mot dollaren og nærmer seg sitt høyeste nivå siden oktober, skriver nyhetsbyrået.

– Ytterligere tollnyheter kan føre til mer volatilitet i valutamarkedene og trekke dollaren ned, skriver Kristina Clifton, økonom og valutastrateg i Commonwealth Bank of Australia, gjengitt av Bloomberg.

Dollaren har falt mer enn 7 prosent hittil i år og er i ferd med å utslette all oppgang fra 2024. Investorenes etterspørsel etter dollar svekkes på grunn av nervøsitet rundt toll og bekymringer for USAs statsfinanser.

– På en måte har alle veier ført til en svakere dollar, skriver Chris Weston, analysesjef i Pepperstone Group, ifølge Bloomberg.

Den japanske yenen steg med opptil 0,5 prosent etter at sentralbanksjef Kazuo Ueda signaliserte at han vil fortsette å heve rentene hvis økonomien forbedres.

Kinas sentralbank har bedt sine største banker om å øke andelen kinesisk yuan i handel med utlandet, i et fremstøt for å fremme bruken av sin egen valuta mens verden håndterer USAs tollkaos.

Read Entire Article