Istanbuls ordfører varetektsfengsles i Tyrkia

1 month ago 13


Istanbuls ordfører var ventet å bli utnevnt som presidentkandidat.

 ADEM ALTAN / AFP / NTBDemonstranter natt til søndag 23.mars. Foto: ADEM ALTAN / AFP / NTB
Søndag 23. mars kl. 08:18

Søndag har en Tyrkisk domstol avgjort at ordføreren i Istanbul, Ekrem İmamoğlu, skal varetektsfengsles i påvente av en rettssak, melder kringkasteren A Haber, ifølge Reuters.

Imamoglu har vært en av Tyrkias viktigste opposisjonspolitikere.

Han ble pågrepet tidligere denne uken som del av en større korrupsjonsetterforskning, anklager han har avvist.

Hans tilhengere mener pågripelsen var politisk motivert.Det var ventet at Imamoglu skulle bli utnevnt som presidentkandidat for partiet CHP, en utfordrer til Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan.

 Harald Henden / VGEkrem Imamoglu under et valgmøte i 2023. Foto: Harald Henden / VG

Myndighetene har imidlertid nylig tilbaketrukket hans universitetsgrad, en forutsetning for å stille.

– De umoralske og grunnløse anklagene rettet mot meg er utformet for å undergrave min posisjon og troverdighet, sa Imamoglu i politiavhør i går.

Det har vært store demonstrasjoner i Tyrkia i lys av pågripelsen.

Les også: Tyrkia: Tusenvis trosser demonstrasjonsforbud - store politistyrker i Istanbul

Publisert: 23.03.25 kl. 08:14Oppdatert: 23.03.25 kl. 08:18

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article