Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_fdadf3d2e79ec700d53413c3f51be0d2, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Israel: Seks drept i angrep mot boligbygg - NorwayToday

Israel: Seks drept i angrep mot boligbygg

1 hour ago 2


To personer skal være kritisk skadet, blant dem en 10 år gammel jente. Nye eksplosjoner er også hørt i arabiske storbyer søndag.

 Itay Cohen / Reuters / NTBNødetatene jobber på stedet hvor missilet traff i Beit Shemesh Foto: Itay Cohen / Reuters / NTB
Oppdatert søndag 1. mars kl. 13:58

I morgentimene lørdag angrep Israel og USA flere iranske byer. Angrepet har vært planlagt i flere måneder. Utover dagen lørdag gjengjeldte Iran angrepet ved å sende missiler mot Israel og flere arabiske land i regionen. Målet har vært å treffe amerikanske mål i regionen.

Luftangrepene har fortsatt søndag, selv omfanget er noe redusert.

Ifølge israelske myndigheter skal seks personer være drept i luftangrep mot et boligbygg i nærheten av Jerusalem.

Det skriver Times of Israel.

Minst 20 personer skal være skadet og fraktet til sykehus.

Dette har skjedd i løpet av natten og dagen:

 STRINGER / EPA / NTBRøyk stiger fra Jebel Ali-havnen i Dubai etter luftangrep. Havnen brukes av amerikanske fartøy og hangarskip. Foto: STRINGER / EPA / NTB
  • Israel har gått til nye angrep mot Teheran. Det israelske militæret IDF sier regjeringsbygg er mål for angrepene.
  • Søndag ettermiddag kommer det meldinger om nye eksplosjoner i arabiske storbyer som Dubai, Abu Dhabi, Doha og Manama.
 Majid Asgaripour / Reuters / NTBOgså i Teheran har det vært nye luftangrep søndag 1. mars. Foto: Majid Asgaripour / Reuters / NTB

Les også: Nye bilder fra Iran viser drepte barn i likposer

Kan vare i ukesvis

Hvor lenge kan en slik krig egentlig vare?

– De har mulighet til å holde dette gående i flere uker, sier Sigbjørn Halsne.

Han understreker at krig er en svært uforutsigbar affære. Det kan også bli kortere og lengre.

Bilde av Sigbjørn HalsneSigbjørn Halsne

Seksjonsleder ved Krigsskolen

Han skisser ulike scenarier:

  1. I beste fall: Regimet i Iran føler et så sterkt press at de gir etter for krav i forhandlinger. Da vil krigen avsluttes og dagens regimet bestå i stor grad slik det er i dag.
  2. I verste fall: Begge parter fortsetter den militære aktiviteten med full styrke. Regimet i Iran kan da bli så svakt at man får en implodering av regimet.
  3. Alt midt i mellom: Blant annet en mer moderat versjon av dagens regime, som gir etter for noen krav.

Det er ikke utenkelig at Trump bruker krigen for å sikre seg en bedre forhandlingsposisjon. USA og Iran har de siste ukene vært i forhandlinger, særlig knyttet til Iran atomprogram. USA har hevdet at forhandlingene ikke har ført frem.

– Trump har likt å bruke militærmakt med relativt begrensede mål tidligere. Det har vi både sett i Venezuela og 12-dagerskrigen.

Samtidig tror Halsne at dette kan ha vært et “nå eller aldri”-øyeblikk for Israel og USA:

– I det bakenforliggende så nok Israel og USA en mulighet til å gjøre noe med en motstander. De har nok tenkt “Skal vi gjøre noe militært, er dette tidspunktet å gjøre det på”.

Halsne skisserer det andre scenariet som det potensielt verste.

– Frafall av en sentral makt kan skape grobunn for ekstreme grupper. Det så man i Irak og Syria hvor det var en fremvekst av IS, sier han og legger til:

– Det er en utfordring med krigføring generelt. Selv om nåsituasjonen er ille, kan det også bli enda verre.

Read Entire Article