Iranske medier: Ingenting tyder på en fredsavtale snart

1 hour ago 3


USA har ikke kommet med konkrete innrømmelser i sitt svar på Irans forslag til forhandlinger for å avslutte krigen, ifølge iranske medier.

 ISNA / AP / NTBUSA har avvist Irans forhandlingsutspill, og Iran kommer derfor til å opprettholde blokaden av det strategisk viktige Hormuzstredet, ifølge iranske medier. Foto: ISNA / AP / NTB
Oppdatert søndag 17. mai kl. 15:45

Ifølge det statlige iranske nyhetsbyrået Fars har Trump-administrasjonen lagt fram en liste med fem punkter. Ett av dem er et krav om at Iran overfører sitt lager av høyanriket uran til USA, noe iranerne sier bestemt nei til.

USA avviser samtidig det iranske kravet om å frigi noe av landet fryste eiendeler i utlandet, og kravet om krigsskadeerstatning blir også avvist, ifølge Fars.

– USA, som ikke kommer med noen konkrete innrømmelser, ønsker å oppnå innrømmelser som de ikke klarte å oppnå under krigen, konstaterer det halvstatlige iranske nyhetsbyrået Mehr.

– Det vil ikke få fart på forhandlingene, legger nyhetsbyrået til.

Iran har gjort det klart at de bare vil forhandle om en fredsløsning dersom det blir slutt på krigen på alle fronter, inkludert Israels angrep og okkupasjon i Libanon. De krever også at USA avslutter blokaden av iranske havner.

USAs manglende vilje til å etterkomme de iranske kravene, innebærer ifølge Fars at Iran vil opprettholde sin blokade av det strategisk viktige Hormuzstredet.

Blokaden har fått prisene på olje og gass til å skyte i været, og de globale følgene er store.

Publisert: 17.05.26 kl. 15:32Oppdatert: 17.05.26 kl. 15:45
Read Entire Article