Hytteentreprenør gikk konkurs: – Ble for mye til slutt

3 hours ago 3


Et sviktende marked for fritidsboliger og en rettstvist ble til slutt for tungt for Stenumgård Bygg.

Illustrasjonsfoto. Hyttefelt på Kvitfjell i nærheten av Fåvang.Illustrasjonsfoto. Hyttefelt på Kvitfjell i nærheten av Fåvang. Foto: Gorm Kallestad / NTB
Bilde av Mikkel Rildå Vågen

Hytteentreprenøren fra Fåvang er nå konkurs.

– Årsaken bak konkursen er tøffe tider i byggebransjen og et sviktende marked. I tillegg har vi hatt en rettstvist siden 2023, sier styreleder og eier Trond Stenumgård.

Selskapet vant først frem i tingretten, men tapte senere i lagmannsretten.

– Da ble det for mye for selskapet å tåle, sier han.

Les også

Unngå skatte­sjokk på hytta

Selskapet ble stiftet i 2004 og har i hovedsak arbeidet innen fritidsboliger. Dette markedet har vært særlig presset de siste årene.

– Høye renter og økte kostnader gjør at fritidsboliger er noe av det første folk velger bort i dårlige tider, sier Stenumgård.

Han peker på at kundene bruker lengre tid på beslutninger enn tidligere.

– Folk bruker mye lengre tid på å bestemme seg for å bygge nå.

Ifølge ham har etterspørselen falt samtidig som usikkerheten i markedet har økt.

Forsøkte å snu driften

Selskapet har over lengre tid forsøkt å tilpasse driften til en mer krevende markedssituasjon.

– Vi har gjort tiltak i to år, med nedskalering og tilpasninger. Vi har snudd de fleste steiner for å få det til, sier Stenumgård.

Han understreker at den løpende driften ikke var hovedproblemet.

– Driften har vært positiv, men denne rettstvisten som vi ikke fikk medhold i, ble for tung.

Konkursen rammer flere ansatte i selskapet.

– De ansatte får hjelp gjennom lønnsgarantiordningen i første omgang, før de finner seg nytt arbeid, sier han.

Les også

Aktive Oslo Børs-fond knust av indeks

Advokat Hans Mikkel Herberg er oppnevnt som bostyrer. Han har startet arbeidet med å kartlegge selskapets økonomi.

Ifølge bostyrer er det foreløpig tidlig i prosessen, men de første vurderingene tyder på at det kan være begrensede frie verdier i boet. Store deler av eiendelene er knyttet til pant eller ulike leieavtaler.

Det jobbes nå med å få oversikt over hva som eventuelt kan realiseres, og hvordan kreditorene vil bli berørt.

Det er samtidig usikkert om det finnes grunnlag for å videreføre deler av virksomheten eller om den vil bli avviklet i sin helhet.

Del av en større trend

E24 har det siste året omtalt en rekke konkurser innen bygg og anlegg i kjølvannet av høye renter, økte kostnader og lavere etterspørsel.

Etter høy aktivitet under pandemien har etterspørselen falt markant. Samtidig har økte byggekostnader og høy rente gjort prosjektene dyrere, noe som har fått mange til å utsette eller skrinlegge byggeplaner.

Det har bidratt til en mer krevende situasjon for entreprenører med stor eksponering mot dette segmentet.

Read Entire Article