Høyres evalueringsrapport om valget er lagt frem.
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
– Høyre tapte valget i 2025, fordi partiet ikke fremstod som et relevant parti for velgerne, skriver Høyres evalueringsutvalg i rapporten.
– Samtidig klarte ikke partiet å forutse eller respondere på Fremskrittspartiets vekst, som satte Høyre i en skvis mellom Høyre og et mer vitalt Arbeiderpartiet, som følge av Senterpartiets exit fra regjering og Stoltenbergs retur til norsk politikk, heter det.
– I sum forstod ikke Høyre hvilken tid vi levde i, og ga ikke svar folk trodde på, heter det:
– Partiet lot seg tidlig blende av gode meningsmålinger over flere år, som ble tatt til inntekt for egen innsats, når de trolig skyldtes en svak regjering. Dette la lokk på viktige, strategiske diskusjoner i partiet, som i sin tur gjorde at vi agerte for sent på ulike politiske vendinger.
Og:
– Høyre må være forberedt på at det sannsynligvis vil ta tid å igjen øke Høyres oppslutning. Her er også lokale tillitsvalgte, ikke minst Høyres mange ordførere, en viktig nøkkel som må brukes og involveres mer.
Høyre-leder Erna Solberg er ikke direkte nevnt, men hun får indirekte kritikk:
– Å ha en populær og godt likt partileder er svært viktig, men lærdom fra denne valgkampen bør også være at et parti kan bli svært sårbart når det er så sentrert rundt partilederen som Høyre har vært de siste årene, skriver de i en pressemelding om evalueringsrapporten.
Det betyr at vi ikke har fått hele rapporten, men et sammendrag.
Her er anbefalingene:
– Vi må svare på de utfordringene folk opplever på en troverdig måte, og være en tydelig opposisjon til Arbeiderparti-regjeringen og partiene på venstresiden. Høyre må markere seg som det ansvarlige og nytenkende borgerlige styringspartiet med klar distanse til både Ap og Frp gjennom egne politiske løsninger.
– Partiet må evne å bygge en kultur og strukturer som er tilpasset at verden endrer seg raskt og at politiske løsninger også må være dynamiske og tilpasses dette. Målet er en mer involverende partikultur, som vil bidra til mer dynamikk i politikkutforming.
– Partiets kommunikasjon og strategiske vurderinger må være sterkt forankret i partiet. Sentralstyret må involveres i større grad for å sikre dette, og bør i større grad brukes som en arena for diskusjon og utforming av strategi.

2 hours ago
1






English (US)