Hørte et rop i natten – reddet mann etter forlis

3 hours ago 2


– Jeg våkna litt før klokka fem av at jeg hørte noen lyder, det hørtes ut som at noen ropte et eller annet.

Astrid Kvassheim så for seg en rolig morgen på hytta på Eigerøy utenfor Egersund. Men den gang ei.

Etter å ha blitt vekket stod Kvassheim opp av senga, gikk ut på en liten odde framfor hytta, og ropte ut i mørket: «Er det noen der?»

– Ja, jeg er her! Jeg er i båten, den holder på å gå ned, hørte hun fra sundet, fra mørket.

Kvassheim så fortsatt ingenting, men tenkte raskt og ringte politiet. Hun holdt linja med politiet samtidig som hun og samboeren ropte fram og tilbake over sundet til den forliste mannen.

Men heldigvis: redningstjenesten var raskt på vei.

Det var Aftenbladet som først omtalte historien til Astrid Kvassheim.

Vann til lårene

Mannen hadde kjørt på et lite skjær som ligger midt i Nordra Sundet mellom Eigerøy og fastlandet.

– Han hadde vann godt opp til lårene da vi plukket ham opp, sier Jan Erik Skorpe, som er redningsleder ved Hovedredningssentralen (HRS).

Mannen ble så kjørt med ambulanse til et sted det var mer egnet for redningshelikopteret å lande. Deretter ble han flydd til Stavanger universitetssjukehus.

Mannen var nedkjølt, men bevisst.

– Fælt

Det tok bare 20 minutter fra Hovedredningssentralen ble varslet til mannen var reddet.

– Det var jo du som reddet ham? For hadde det ikke vært for at du våknet ...

– Ja, det var litt heftig. Jeg våkner mye om nettene og sover veldig lett, og jeg pleier ikke å ha vinduet oppe, men nå hadde jeg det, og det var så stille ute. Jeg hørte han derfor ganske godt.

– Men det var så fælt å liksom ikke kunne gjøre noe, for jeg hørte jo bare stemmen.

Folk i området kjenner godt til det lille skjæret, men Kvassheim mener likevel at det kan merkes bedre.

– Det hadde ikke vært dumt, sier hun.

Publisert 15.03.2025, kl. 17.39 Oppdatert 15.03.2025, kl. 17.52

Read Entire Article