35 millioner kroner over ti år er satt av til å hindre at det 1500 kvadratmeter store takmaleriet til kunstneren Hugo Lous Mohr blir ødelagt.
Malingen flasser av og faller ned på folk som sitter på kirkebenkene under gudstjenester.
Fra vesthvelvet over galleriet.
Foto: Oslo domkirke– Ganske ødelagt
Eiendomssjef André Eidem Selli i Kirkelig Fellesråd i Oslo sier at de har prøvd å få tilskudd til restaurering i veldig mange år.
For dem er det kjærkomment at penger til takmaleriet endelig kommer.
– Ellers ville det bare forfalt videre. Og det er jo ganske ødelagt sånn som det er i dag.
– Det er litt uverdig for en kirke som Oslo domkirke, som ikke bare er Oslos viktigste kirker, men en av landets viktigste, sier Selli.
Oslo domkirke er Oslos hovedkirke og åsted for nasjonale kirkebegivenheter.
Foto: Annika Byrde / NTBBevaringsfond på 10 mrd.
Pengene kommer fra Kirkebevaringsfondet, som ble opprettet i 2023.
Fondet forvalter 10 milliarder kroner. Formålet er å ta vare på landets kulturhistorisk viktige kirker.
Årets fordeling blir offentliggjort mandag.
208 kirker får til sammen en halv milliard kroner i tilskudd.
Viktige kulturminner
– Dette er penger som går til kirker over hele landet for å ta vare på viktige kulturminner, sier barne- og familieminister Lene Vågslid.
Hun er ansvarlig for tros- og livssynssaker i regjeringen. Vågslid sier at kirkene i Norge er både viktige kulturelle bygg og lokaler som betyr mye for folk i lokalsamfunn og kommunene.
Barne- og familieminister Lene Vågslid har ansvaret for tros- og livssynssaker.
Foto: Terje Bendiksby / NTB– Pengene gjør at man kan istandsette og restaurere, men også styrke formidling og kompetansearbeid i kirkene, sier «kirkeministeren».
I tillegg til årets pott, gis det også tilsagn om penger fram i tid.
Det kom inn 374 søknader, noe som er rekord.
– Det er et tydelig tegn på det store engasjementet rundt bevaring av kirkene våre, sier daglig leder i Kirkebevaringsfondet, Oddbjørn Eide.
Trefoldighetskirken
Den største enkeltsummen er 59 millioner kroner til Trefoldighetskirken i Oslo.
Trefoldighetskirken i Oslo sentrum har vært under renovering i lang tid.
Foto: Annika Byrde / NTBKirkebygget blir renovert med penger fra Oslo kommune og Statsbygg i tillegg til Kirkebevaringsfondet.
Det skjer parallelt med bygging av nytt regjeringskvartal på nabotomta.
Kirken får nytt fundament etter at gravearbeider avdekket skader på grunnmuren.
Et nytt tilbygg skal romme menighetslokaler og kirkesenter.
Også Trefoldighetskirken i Arendal og Bispekapellet ved Stavanger domkirke blir tilgodesett med tosifrede millionbeløp.
Tegnsteinen løsner fra veggene i Trefoldighetskirken i Arendal.
Foto: Svein A Sundsdal / NRKLene Vågslid synes det er vanskelig å trekke fram høydepunkter i årets tildeling.
– Jeg tror alle kirker som får penger betyr veldig mye for folk som bor der. Men i dag er jeg blant annet i Oslo domkirke, som ikke bare er viktig for Oslo, men betyr mye for folk i hele landet, sier hun.
Oslo domkirke samler folk i glede og sorg. Den er også kirken til Kongehuset, regjeringen og Stortinget.
– Den får 35 millioner kroner nå til å restaurere et fantastisk stort og viktig takmaleri de neste ti årene, sier Vågslid.
Takmaleriet i Oslo domkirke er Norges største og regnes som unikt også i europeisk sammenheng.
Foto: Kyrre Lien / Scanpix,NTBMaleriet dekker hele taket i alle kirkerommets fire skip. Det ble malt i perioden fra 1937 til 1950.
Kirken fra 1697 ble totalrestaurert til Oslos 900-årsjubileum i 1950. Da gjenåpnet den og skiftet samtidig navn fra Vår Frelsers kirke til Oslo domkirke.
Fra festgudstjenesten og innvielsen av Oslo domkirke i ny drakt i 1950. Den gang var Hugo Lous Mohrs takmalerier nye.
Foto: NTBAndré Eidem Selli forteller at sparkelen som ble brukt til å runde av buene og dekke til overgangen mellom plankene i planketaket, ikke har tålt tidens tann.
– Det var allerede ganske komplisert da han malte det sin tid å få dette fint. Det har vist seg i ettertid at dette har jo ikke holdt og har flasset i mange år.
Selli sier at det ikke er mange konservatorer som kan gjøre restaureringsjobben. Planen er å ta felt for felt og bruke ti år på det. Målet er å holde kirken åpen i hele perioden.
Fra Skapelseshvelvet i kirkens kor, østskipet.
Foto: Oslo domkirkePublisert 09.03.2026, kl. 06.15


















English (US)