Prisene har steget kraftig i starten av året. Det merkes blant de som er på boligjakt i hovedstaden.
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Kortversjonen
- Boligprisene har steget kraftig i starten av året. Oppgangen har vært sterkere enn normalt.
- Blant folk på visning i Oslo oppleves markedet som tøft og intenst.
- Økonomer forventer kraftig boligprisvekst i 2025, spesielt i Oslo og andre store byer.
- Faktorer som bidrar til veksten inkluderer ventede rentekutt, reduserte lånekrav, lav boligbygging, lav arbeidsledighet og høy lønnsvekst.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
– Nå er det veldig intenst, sier Magnus Boutera.
– Det er brutal konkurranse, skyter Sara Boutera inn.
Paret var denne uken på visning i en leilighet på Vålerenga i Oslo. De to bor på Lambertseter i dag, men har funnet ut at det hadde vært «gøy å flytte litt på seg i byen» etter syv år på samme sted.
Les på E24+
Emilie (31) flipper boliger – solgte for 600.000 over prisantydning
Boligjakten er spennende, men også preget av mye folk og kø for å komme inn på enkelte visninger.
– På noen visninger har det vært utrolig mange folk. Det går unna i budrundene på noen av de objektene vi har sett på, sier Magnus.
– Budrundene har vært tøffe
Litt lenger ned i veien på Galgeberg, er Tuva Borge på jakt etter sin første bolig. 25-åringen begynte å se ordentlig etter jul, og har vært på 7–8 visninger så langt.
– Det er høy konkurranse og vanskelig. Det har ofte vært mange på visningene, og så har budrundene vært ganske tøffe. Jeg har vært med i tre budrunder så langt. Det har gått så mye over prisantydning at jeg har gitt meg.
Hun understreker samtidig at det er spennende å være på boligjakt, og at det føles litt roligere på visning nå enn det gjorde rett etter jul.
Den samme følelsen sitter paret Boutera med.
– Det har roet seg bare på to-tre uker. Nå merker vi at det dabber litt av. Det er ikke så mange på visningene, sier Magnus.
Les på E24+
Stor oversikt: Dette tjente 797 partnere i EY, PwC, KPMG, Deloitte og BDO i 2023
Kraftig vekst
2025 startet med kraftig boligprisvekst i januar. Det er vanlig at prisene stiger i starten av året, men oppgangen på 4,4 prosent var sterkere enn normalt.
Til uken kommer svaret på om den trenden fortsatte i februar. Eiendom Norge legger frem boligprisstatistikk onsdag.
E24 har i det siste skrevet flere saker om boliger som har gått over prisantydning. Tall fra analyseselskapet Plot.ai peker mot en fortsatt sterk boligprisvekst i Oslo i februar.
Handelsbanken tror boligprisveksten i februar ender på 2 prosent, også det sterkere enn vanlig for denne tiden av året.
– Budskapet er at februar ser ut til å ha vært omtrent en like sterk måned som januar, skriver meglerhuset i en oppdatering.
Les på E24+
Dette bør du gjøre med fondene nå
– Ganske ekstremt
Magnus Petersen er også på visningen på Galgeberg.
35-åringen er ikke førstegangskjøper, men har solgt sin gamle leilighet like i nærheten på Kampen for å gå ned i størrelse.
– Det var for dyrt å ha den jeg hadde, den var for svær. Det ble for store månedlige utgifter til leilighet. Så jeg hadde ikke noe igjen å leve med og ha det gøy med, sånn som man kanskje vil når man er ungkar.
– Hva tenker du om boligmarkedet i Oslo nå?
– Det er jo ganske ekstremt. Jeg føler at det blir hausset opp. Du har de endringene som trådte i kraft i 2025, som også var skrevet om så mye. Så er det hausset opp i media i tillegg, sier Petersen.
– Alle bygger oppunder en følelse av at «fader, vi må komme inn i markedet nå før den veksten er ferdig». Jeg føler jo også litt på det.
Førstegangskjøper Borge tenker også at opphaussing i media bidrar til stemningen i markedet.
– Det er vel litt sånn når det skrives i avisen at det skal bli vanskeligere og er tøft, så blir folk mer stresset, sier hun.
Rentekutt og regelendringer
Mange eksperter og økonomer har spådd at det vil være kraftig boligprisvekst i 2025, da særlig i Oslo og de andre store byene.
Det er flere begrunnelser bak spådommene, har økonomer forklart.
- Det er ventet flere rentekutt i år, og boliglån kan med det bli billigere. Norges Bank har varslet at renten trolig settes ned i mars, og sist sentralbanken kom med prognosen var anslaget 3–4 rentekutt i 2025.
- Lånekravene har blitt redusert. Kravet til egenkapital for boliglån ble redusert til 10 prosent fra 15 prosent fra nyttår. Dermed kan folk låne mer
- Boligbyggingen har vært lav i flere år, som gjør at det vil komme færre nye boliger ut i markedet.
- I tillegg er arbeidsledigheten lav, og lønnsveksten ligger an til å holde seg høy.
- Psykologi og forventninger blant folk spiller også inn. Et stort flertall tror på boligprisvekst det neste året, ifølge NBBLs boligmarkedsbarometer.