Mikroleiligheten på St. Hanshaugen i Oslo ble solgt for en kvadratmeterpris langt over gjennomsnittet.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 30 minutter siden
En mikroleilighet på 12 kvadratmeter på St. Hanshaugen i Oslo er solgt for 2,6 millioner kroner, noe som tilsvarer en kvadratmeterpris på cirka 217.000 kroner.
Dette er langt over den gjennomsnittlige kvadratmeterprisen for blokkleiligheter i Oslo på 98.300 kroner.
– Den typiske kjøperen er en førstegangskjøper som vil sikre seg en billett til boligtoget, skriver megler Torbjørn Skjelde i Nordvik i en e-post til E24.
Det var Avisa Oslo som først omtalte dette salget.
Les på E24+
Nytt aksjeår: Slik tenker ekspertene nå
Leiligheten ligger i den nyoppussede bygningen i Waldemar Thranes gate 57.
I bygget ble 37 mikroleiligheter, som tilsvarer leiligheter under 30 kvadratmeter, pusset opp, ifølge Avisa Oslo.
– Den høyeste kvadratmeterprisen ble i denne gården satt av PrivatMegleren i fjor sommer – 271.000 for 10 kvadratmeter, utdyper Skjelde.
– Nærmest snudd opp ned
Eiendom Norge har tidligere pekt på at nedsalg av utleieboliger fortsatt er avgjørende for en litt lavere boligprisvekst enn forventet i Oslo.
Skjelde peker også på det samme.
– På grunn av det store nedsalget av konverterte utleieleiligheter har markedet for slike leiligheter nærmest blitt snudd opp ned, skriver han.
– Da nedsalget av utleieboliger startet, ble det plutselig mange slike leiligheter til salgs og tilbudssiden ble større enn etterspørselen. Prisene falt betydelig gjennom 2025.
Han peker likevel på at en ny gruppe førstegangskjøpere har kommet inn på markedet. Dette er ifølge Skjelde personer som hadde en halv million for lite i 2024–2025.
Leiligheter under 35 kvadratmeter kan ikke bygges i de sentrale områdene av Oslo, men byrådet har foreslått nye regler som tillater boliger ned i 30 kvadratmeter.
Enheter som ble godkjent før dagens regelverk trådte i kraft, kan fortsatt selges.
– Ettersom det ikke har vært lov å bygge nye leiligheter av denne størrelsen, har vi tidligere hatt et marked med en statisk tilbudsside, men med en økende etterspørsel. Prisveksten i markedet har tvunget et økende antall boligkjøpere ned i dette markedet, skriver megleren.
Les også

2 hours ago
1







English (US)