Haaland får kritikk på tross av norsk drømmestart

3 days ago 10


 Bjørn S. Delebekk / VGHUMØR: Ståle Solbakken og Erling Braut Haaland latet til å være i god stemning etter kampen. Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

Og det mener NRK-ekspert Kristoffer Løkberg (33) er et sunnhetstegn for det norske landslaget.

Onsdag 26. mars kl. 08:48

4–2-seieren mot Israel gjør at Norge står med full pott etter to kamper.

De har scoret ni mål og har fått en pangstart før hovedmotstander Italia i det hele tatt har spilt en eneste kamp.

Spesielt Martin Ødegaard hylles for sin prestasjon i tirsdagens kamp, og blir stemplet som «en av verdens beste fotballspillere».

Hør alt om kampen og veien videre i en splitter ny episode av «Fotballpodden»:

Det er utvilsomt også Erling Braut Haaland, men selv om Manchester City-spissen noterte seg for scoring i sin andre kamp på rad, er det flere som mener at jærbuen ikke var på sitt aller beste.

– Under pari, er dommen fra TV 2-ekspert Yaw Amankwah.

– Han har sett litt uinteressert ut. Ting har ikke stemt, oppsummerte ekspertkollega Jesper Mathisen da Haaland satte inn sitt 40. landslagsmål i sin 41. kamp for Norge.

Også i NRK-podkasten «Bakrommet» ble Haalands prestasjon et tema. Tidligere Viking-spiller Kristoffer Løkberg ga nemlig Haaland en firer på børsen etter kampen mot Israel.

Også i VG og Nettavisen måtte Haaland ta til takke med en firer, mens Dagbladet og TV 2 ga ham en sekser.

– Jeg hadde ham på en treer helt frem til han satte den scoringen, sier Løkberg, og begrunner det blant annet med de gigantiske bommene han hadde på stillingen 1–1.

Hva ville du gitt Haaland på børsen?a1b2c3d4e5f6g7h8i9j10

Hareide mente at Haaland burde hatt en femmer, men la samtidig til:

– I første omgang synes jeg han var mye mer statisk enn han har vært tidligere. Han kunne ha vist seg mer og skapt mer rom for andre, sier Hareide.

Løkberg ser positivt på det:

– For meg er det et fantastisk styrketegn for det norske laget at vi kan ha kanskje verdens beste spiss på laget, som leverer under pari, men likevel stå med seks poeng. Man vet at det kommer noen gigantmatcher fra ham fremover, sier han.

 Bjørn S. Delebekk / VGSUSTE FORBI: Erling Braut Haaland viste ikke noe tegn til å ville snakke med pressen etter kampen mot Israel. Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

Norge står med seks poeng etter 5–0 mot Moldova og 4–2 mot Israel, begge bortekamper. Italia er motstander på Ullevaal 6. juni i det som blir en tidlig gruppefinale.

Norge kan gå til VM på to måter: Enten ved å vinne gruppa eller gå videre gjennom playoff, som de trolig går til uansett om de klarer andreplassen eller ei, som en følge av Naitons League-triumfen i høst.

Read Entire Article