Ingen kunne true VMs største favoritt.
- Mikal Emil Aaserud
- Camilla Vesteng
- Herman Folvik
- Jostein Overvik
- Bjørn S. Delebekk (foto)
- og 2 tilvis færre
Johannes Høsflot Klæbo har vokst opp på Byåsen – bare 3,7 kilometer fra VM-arenaen. Nå feirer han karrierens aller største seier i hjembyen. VM-festen tar av med over 20.000 tilskuere i Granåsen.
– Jeg må komme meg tidlig ut, meldte Klæbo til trener Arild Monsen rett før start.
Han gikk rett i tet. Han tok full kontroll på finalen. Og satte den avgjørende luken allerede i den siste bakken.
Klæbo tok ikke bare sitt 10 VM-gull, men hjemmetriumfen er også hans medalje nummer 20 i OL og VM. De er like mange som Petter Northug.
Bare Marit Bjørgen (41 medaljer), Bjørn Dæhlie (29) og Therese Johaug (25) har flere.
I OL og VM har han vunnet de siste fem sprintene etter at han debuterte med VM-bronse som 20-åring i 2017. Klæbo har vunnet de siste 14 sprintene han har gått i verdenscupen – og seiret i 31 av de 32 siste skøytesprintene.
Tallene er makeløse.
Favorittstemplet har vokst seg gigantisk foran VM på hjemlig snø.
– Det aldri har vært en større VM-favoritt i langrenn på herresiden enn det Johannes Høsflot Klæbo er på torsdag. Han er den største favoritten gjennom 100 år med VM-historie, mente Viaplay-kommentator Jørn Sundby før VM-åpningen.
– Han har vært så nervøs de siste ukene, sa pappa Haakon Klæbo til NRK etter prologen. Ikke for VM-rennene, men for å bli syk.
– Han har satt rekord i å være redd for å få vondt i halsen, fortalte faren.
Dagen startet fantastisk.
- Prologen: Klæbo var best. 1,1 sekunder foran Edvin Anger. Alle nordmenn gikk videre.
- Kvartfinalen: Trønderen best igjen, men måte ta en sjanse på en dristig manøver. Det satte franskmennene Richard Jouve og Lucas Chanavat på plass. – Chanavat så at det var Johannes, ellers hadde han klinket han ned, meldte trener Arild Monsen. Også Ansgar Evensen, Even Northug greit videre. Håvard Solås Taugbøl hektet i starten og ble slått ut i et dramatisk heat. VM-debutant Matz William Jensen falt og var sjanseløs.
- Semifinalen: Klæbo med full kontroll. Kom seg greit gjennom løssnøen i siste sving og styrte alt på oppløpet. Ansgar Evensen og Even Northug gikk ut etter 3.- og 5. plass i Klæbos heat.
Men Johannes Høsflot Klæbo mangler 28 år gammel fortsatt et gull distanserenn i VM eller OL. Han ble disket fra VM-seieren på 50 km i 2021.
Lørdag kommer den første sjansen på hjemmebane. Da går 20 km med skibytte i Granåsen.
Publisert: 27.02.25 kl. 14:15Oppdatert: 27.02.25 kl. 14:15