Land med handelsavtaler kan slippe unna den nye tollsatsen.
- Trump vil i løpet av de nærmeste dagene heve den globale tollen fra 10 til 15 prosent «der det er hensiktsmessig».
- Land med handelsavtaler kan slippe unna høyere tollsatser, noe som er positivt for EU og Storbritannia.
- Overfor Kina ønsker USA å opprettholde tollsatser på mellom 35 og 50 prosent, avhengig av produkt.
President Donald Trump vil i løpet av de nærmeste dagene signere en ordre om å heve den globale tollen fra 10 til 15 prosent «der det er hensiktsmessig», melder Bloomberg.
Det sa USAs handelsrepresentant Jamieson Greer på Bloomberg TV onsdag.
– Akkurat nå er 10 prosent på plass. Det vil komme en kunngjøring som hever den til 15 prosent der det er hensiktsmessig, sa Greer.
Les også
Venter «blowout»-tall fra Nvidia
Å innføre ulike tollsatser for ulike land kan likevel skape juridiske problemer for Trump-administrasjonen.
Det rettslige grunnlaget for de globale tollsatsene – paragraf 122 i handelsloven fra 1974 – krever nemlig at tollsatser skal være «ikke-diskriminerende». Loven åpner imidlertid for at presidenten kan unnta enkeltland, ifølge Wall Street Journal.
Uttalelsen kommer etter at USAs høyesterett nylig stanset Trumps tollsatser. En global toll på 10 prosent trådte i kraft tirsdag. I helgen varslet presidenten at den økes til 15 prosent, men det har vært stor usikkerhet blant handelspartnere om hva som skjer videre.
Holder tolltrykket oppe mot Kina
Greer antydet gjentatte ganger at land som allerede har inngått handelsavtaler med USA, ikke vil få høyere samlet toll, ifølge Bloomberg. Det er et positivt signal for blant andre EU og Storbritannia.
– Poenget er å gjenskape politikken vi har utviklet det siste året, gi kontinuitet og kunne respektere avtalene, sa Greer.
Overfor Kina sa Greer at USA ønsker å opprettholde tollsatser på mellom 35 og 50 prosent, avhengig av produkt. Trump ventes å møte president Xi Jinping i Kina i slutten av mars eller begynnelsen av april.
Greer sa også at det kan ta et par måneder å gjenopprette Trumps tollregime fullt ut. Loven fra 1974 gir ham rett til å innføre toll i inntil 150 dager uten godkjenning fra Kongressen.
Etter det planlegger Trump å innføre nye tollsatser under en annen hjemmel – paragraf 301 i handelsloven. Disse krever mer omfattende utredninger, og Greer sa at administrasjonen vil sette i gang slike undersøkelser i ukene og månedene som kommer, skriver WSJ.

2 hours ago
2







English (US)