Greenpeace dømt til å betale 345 millioner dollar i erstatning

1 hour ago 2


Miljøorganisasjonen Greenpeace er dømt til å betale 345 millioner dollar, rundt 3,3 milliarder kroner, i erstatning til operatøren av en oljerørledning i USA.

 John L. Mone / AP / NTBDemonstrantene som protesterte mot utvidelsen av Dakota Access-rørledningen, gikk i vannet da de konfronterte lokalt politi, nær Cannon Ball, North Dakota i 2016. Foto: John L. Mone / AP / NTB
Oppdatert lørdag 28. februar kl. 05:49

Saken mot Greenpeace ble reist av rørledningsselskapet Energy Transfer.

Søksmålet gjaldt miljøorganisasjonens rolle i protestene mot byggingen av Dakota Access-rørledningen.

Den endelige dommen ble avsagt av dommer James Gion i delstaten North Dakota og er i tråd med en beslutning fra oktober, der han nesten halverte juryens opprinnelige erstatningsbeløp på rundt 667 millioner dollar.

Energy Transfer har anklaget Greenpeace for å ha spredt feilinformasjon om prosjektet og for å ha bidratt til å forstyrre byggingen. Juryen fant i mars i fjor organisasjonen ansvarlig for blant annet ærekrenkelse, innbrudd og konspirasjon.

Greenpeace avviser anklagene og varsler at de vil be om ny rettssak og om nødvendig anke til delstatens høyesterett. Organisasjonen omtaler søksmålet som «et åpenbart forsøk på å kneble ytringsfriheten».

Dakota Access-rørledningen, som ble bygget i 2016 og tatt i bruk i 2017, frakter i dag rundt 40 prosent av oljen som produseres i Bakken-regionen i North Dakota. Prosjektet møtte kraftige protester fra miljø- og urfolksgrupper, som hevdet at rørledningen truet drikkevannet og ville forverre klimautslippene.

Greenpeace har på sin side gått til sak mot Energy Transfer i Nederland under en europeisk lov som skal hindre rettssaker ment å trakassere eller bringe aktivister til taushet. Den saken pågår fortsatt.

Read Entire Article