Gjør comeback: – Vi er endelig tilbake

1 month ago 9


 Cornelius Poppe / NTB Foto: Cornelius Poppe / NTB

Hva var det dette boybandet het igjen?

Fredag 28. mars kl. 22:10

Jøss, det er Donkeyboy.

Ja, du leste riktig. 16 år etter at gruppen slapp singelen «Ambitions», slipper de låten «Galileo».

Det annonserer drammenserne på TikTok.

– Det har gått et minutt ... men vi er endelig tilbake, og denne gangen er det virkelig.

Donkeyboy lover å slippe ny musikk regelmessig fra og med 4. april.

Men hvem er de?

Drammensbandet erobret hitlistene med lyse popstemmer og synthbaserte melodier.

Det er nå 18 år siden Cato og Kent Sundberg, Thomas Drabløs og Øyvind Haga dannet popgruppen Donkeyboy i Drammen.

Bandet som startet med poprock i 2005, utviklet seg til å bli svært populære med sin synthpop og Cato Sundbergs lyse stemme.

 x / xFoto: x / x

Gjennombruddet kom i 2006 da de kapret en sjetteplass i NRKs Urørt-finale med låten «Broke My Eyes». Samme år forlot gitarist Øyvind Haga bandet, og Peter Michelsen og Alexander Garborg Ågedal kom inn. Dette markerte også en musikalsk dreining mot synthpop.

2009 ble året da alt eksploderte for Donkeyboy. Etter å ha signert med Warner Music Norway, slapp de singelen «Ambitions» som ble en massiv hit.

Låten toppet VG-lista i hele 13 uker og ble også populær internasjonalt.

 Fredrik Varfjell / NTBMusikkgruppen Donkeyboy (f.v.) og Bård Ylvisåker og Vegard Ylvisåker under innspilling av TV-programmet «Ikveld med Ylvis» Foto: Fredrik Varfjell / NTB

Bandet skrev musikkhistorie da oppfølgeren «Sometimes» skjøv «Ambitions» ned til annenplass – første gang en norsk artist hadde okkupert de to øverste plassene på VG-lista samtidig.

Varmet opp for a-ha

Linnea Dale, som senere har gjort suksess som soloartist, var assosiert medlem av bandet i 2009–2010 og deltok blant annet da de varmet opp for a-ha i England.

I 2011 gjorde bandet comeback med «City Boy» som toppet listene både i Norge og Danmark. Annetalbumet «Silver Moon» fulgte i 2012 og nådde annenplass på VG-lista.

 Cornelius Poppe / NTBFoto: Cornelius Poppe / NTB

Donkeyboy har fortsatt å levere hits gjennom årene, med låter som «Crazy Something Normal» og «Downtown», før de i 2016 ga ut albumet «Lost».

Kilde: SNL.

Tips oss

Har du tips til denne saken?

Send oss informasjon, bilder eller video

Tips oss

Read Entire Article