Gjert Ingebrigtsen (59) blir ikke værende i Japan under det kommende verdensmesterskapet i friidrett.
«Jeg ønsker alle deltakerne lykke til i VM. Selv reiser jeg hjem fra Japan – skuffet, men først og fremst stolt.»
Slik innleder den profilerte friidrettstreneren en kronikk i VG i dag.
Les hele kronikken til Gjert Ingebrigtsen her.
Den er skrevet etter at friidrettsforbundets presseansvarlig, Øystein Jarlsbo, gikk ut i media fredag morgen. Jarlsbo kritiserte Narve Gilje Nordås, som trenes av Ingebrigtsen, for å ikke stille opp for media i forkant av friidretts-VM.
Deretter kom nyheten om at Henrik Ingebrigtsen, i motsetning til sin far, får VM-akkreditering.
Gjert Ingebrigtsen har ikke svart på noen av de to sakene - før i fredagens kronikk.
Norsk friidrett har de siste årene vært preget av konflikten rundt familien Ingebrigtsen:
På den ene siden står Gjert Ingebrigtsen og de norske utøverne Per Svela og Narve Gilje Nordås. På den andre siden står 59-åringens barn, inkludert regjerende olympisk mester Jakob Asserson Ingebrigtsen.
«Jeg reiser hjem med stolthet. Stolthet over Narve som står sterkere enn noen gang. Stolthet over et lite team som holder sammen. Og stolthet over at vi, tross motstand, fortsatt velger å tro på hverandre», skriver Gjert Ingebrigtsen i fredagens VG-kronikk.
Den siste tiden har 59-åringen oppholdt seg i Japan under VM-forberedelsene til Narve Gilje Nordås, samt portugiseren José Carlos Pinto og kanadiske Kieran Lumb.
Han håpet i det lengste på en trenerakkreditering gjennom det norske, kanadiske eller portugisiske friidrettsforbundet - men uten hell.
«For tredje år på rad får jeg ikke være med ham inn i mesterskapet. Andre har hele team rundt seg, akkreditert og anerkjent. Narve har ingen. Jeg kunne valgt å stå utenfor arenaen og protestere, men det ville bare skapt mer støy. Derfor reiser jeg hjem», skriver Gjert Ingebrigtsen.
Konflikten rundt Ingebrigtsen eksploderte da tre av barna hans skrev en kronikk i VG høsten 2023. Etter rettssaken i vår, fulgte Jakob Ingebrigtsen opp med enda en kronikk.
Deretter kom rådgiver Espen Skoland på banen, før forsvart John Christian Elden svarte på vegne av Gjert Ingebrigtsen.
Friidrettstreneren sto i vår tiltalt for mishandling i nære relasjoner, men ble frikjent på alle punkter, foruten et slag med et håndkle mot datteren sin. Det ga 15 dagers betinget fengsel.
Norges Friidrettsforbund ønsker likevel ikke Gjert Ingebrigtsen inn i varmen igjen. I stedet har de anmodet påtalenemnda i Norges Idrettsforbund om å vurdere å straffe treneren etter idrettens regelverk.
Påtalemenda avviste i sommer ønsket om en midlertidig utestengelse av Gjert Ingebrigtsen. I stedet stilte nemnda flere oppfølgsspørsmål til friidrettsforbundet, før de ville behandle saken.
Friidrettsforbundet ba nylig om utsatt frist med å svare. Etter det VG forstår, venter nå en runde med skriftlig kontradiksjon mellom partene.
– Det vil bli en kontradiksjonsrunde og så fatter vi en avgjørelse etter det. Kalenderen viser nok oktober før det kommer en avgjørelse fra vår side, sier leder av påtalenemnda, Reidar Bruusgaard, til VG.
VM i friidrett finner sted i Tokyo i perioden 13. til 21. september. Se hele VM-programmet her