Når saken skal opp for Stortinget, forventer Sylvi Listhaug å ha Arbeiderpartiet på sin side. – Dette vil være sløsing, mener Sosialistisk venstreparti.
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Kortversjonen
- Frp vil fremme et forslag om kjernekraftsamarbeid mellom Norge, Sverige og Finland, og forventer politisk støtte etter den siste tidens utsagn.
- SV kritiserer ideen om kjernekraft i Norge.
- Ap har satt ned et utvalg for utredning av kjernekraft, men Frp ønsker fortgang.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
Frp har lenge stått i bresjen for kjernekraft, men nå gjør de mer enn å bare slå hardt i bordet for reaktorer på norsk jord:
E24 setter seg ned sammen med Sylvi Listhaug og Marius Arion Nilsen. I hendene holder de et representantforslagrepresentantforslagForslag til vedtak som fremmes av stortingsrepresentanter. som de akter å fremme for Stortinget.
Forslaget omfatter et kjernekraftsamarbeid mellom Norge, Sverige og Finland.
SV derimot, er et av partiene som ikke holder døren åpen for Listhaug:
– De som tror at dette er en billig energikilde, som raskt vil være på plass, tar feil. De siste utbyggingene har hatt enorme kostnadsoverskridelser og strømmen blir dyr. Dette vil være sløsing med fellesskapets midler, sier Lars Haltbrekken til E24.
Klare forventninger til Ap
I februar tok Rødts Mímir Kristjánsson til orde i Aftenposten for et linjeskifte i partiet, hvor de skal være for kjernekraft.
I Aps utkast til nytt partiprogram står det at de skal «utrede fremtidig produksjon av kjernekraft i Norge».
– Vi tror at det nå er mulig å få et flertall, og håper at dette ikke bare er valgflesk fra partiene, sier Nilsen til E24.
Frp ønsker også å fort få på plass en egen kjernekraftmyndighet underlagt Energidepartementet, og forventer at Ap stemmer for dette.
– Hvordan tolker dere retorikken Ap nå bruker om kjernekraft?
– Ap skjønner at veldig mange velgere er positive til kjernekraft, og da ønsker de også å fremstå positive. Men de kommer ikke med noen forslag, det er «å se på og vurdere», svarer Listhaug.
1 av 4Foto: Jonas Been Henriksen /NTB
– Forsøker å lage konflikt
Linda Monsen Merkesdal (Ap) poengterer overfor E24 at dagens regjering er den første som har satt i gang en utredning av kjernekraft.
– Vi vil se på hva som kommer fra utvalget, og om de for eksempel foreslår et samarbeid på tvers av landegrenser, sier Merkesdal.
Utvalget skal levere sin rapport innen april 2026, og Merkesdal sier at regjeringen er nødt til å ta seg tid til å la ekspertene komme med sine anbefalinger.
– Et spørsmål vi må stille oss i denne tiden er hvordan kjernekraft vil påvirke energiprisen. Byggingen tar lengre tid, og det vil være veldig mye dyrere å komme i gang med kjernekraft enn for eksempel havvind.
Merkesdal er enig i at kjernekraft kan være en god mulighet for Norge, men legger til:
– Frp forsøker nå å lage mest mulig konflikt og politikk rundt dette. Jeg tror heller vi skal se på hvordan vi kan jobbe sammen.
Listhaug mener imidlertid at å sette ned et utvalg ikke er nok. Hun er også kritisk til at utvalget ledes av Kristin Halvorsen, som har vært kritisk til kjernekraft.
Overfor Finansavisen i 2024 sa Halvorsen at utvalget gir henne mulighet til å oppdatere seg på ny kunnskap.
– Mener du at du er skikket for rollen? Er du nå blitt nøytral?
– Dersom jeg allerede hadde konkludert i de spørsmålene som mandatet ber oss om å utrede, kunne jeg ikke ha takket ja til oppdraget, svarte Halvorsen.
Les på E24+
Ber Norge kopiere Spotify: – Problemene må være vanskelige
– Alle tenker på Tsjernobyl
Kjernekraftverk har også tidligere vært sted for svært alvorlige ulykker, som i Tsjernobyl i 1986.
Under krigen i Ukraina har atomkraftverket i Zaporizjzja vært et konstant uromoment.
Frp betrygger med at de små modulære reaktorene som de ønsker for Norge, automatisk vil stenges ned dersom noe går galt.
– Alle tenker på Tsjernobyl. Jeg husker det selv, og det var ekstremt skremmende. Poenget er at det som bygges nå er noe helt annet, og det tror jeg flere og flere får med seg, sier Listhaug.
1 av 2Foto: Novosti / NTB
– Tsjernobyl var en gammel teknologi som ikke engang hadde blitt sertifisert i Vesten den gang, og på 40 år har sikkerhetskravene økt veldig. Man kan si at det ikke er fysisk mulig at noe så ille skjer igjen, sier professor Jonas Kristiansen Nøland til E24.
Han forklarer at kjernekraft er den tryggeste energiformen i verden, ifølge EUs vitenskapspanel.
– Selv med eksisterende kjernekraft snakker vi 0,03 dødsfall i snitt per terawattimeterawattimeEn måleenhet for energi som tilsvarer 1 milliard kilowattimer (kWh). Det er omtrent så mye strøm som blir Drammen bruker på et år. , som er 40 ganger lavere enn med vannkraft, sier Nøland.
EU-samarbeid?
EU har tidligere tilbydd Norge å bli med i European Industrial SMR SMR Små modulære reaktorer.Alliance, noe Frp har bedt regjeringen om å takke ja til.
Frp er i grunn kritiske til EU, men:
– Ap er veldig opptatte av at vi skal samarbeide med EU på alle områder, men dette vil de ikke samarbeide om. På områder der det kan tjene Norge, bør vi samarbeide, og dette er ett av dem, mener Listhaug.
Merkesdal (Ap) sier at regjeringen må se på helheten av hvordan energisystemet skal være i fremtiden:
– Vi kan ikke sette i gang en masse prosjekter samtidig som vi har en utredning.
– Med den usikkerheten som er i Europa, skal Norge ha et system som sikrer befolkningen energi i fremtiden, og da kan vi ikke hoppe på alle løse forslag fra Frp.
Vil du ha kjernekraft i Norge?
De lange løp
– Å få realisert kraft som monner, er rett og slett vanskelig. Det er få lavthengende frukter, så de mer høythengende, som ligger lenger fremme i tid, vil være mer i fokus fremover, sier professor Nøland og fortsetter:
– Land som ikke har bygd kjernekraft før bruker gjerne 10 til 15 år, men om man ikke legger til rette nå, vil man bare utsette det inn i fremtiden.
Han bekrefter at kjernekraftverk er forholdsvis dyre å bygge, men at brenselet er billig når man først kommer i gang.
Les på E24+
Bånn gass for grønt skifte i motbakke
Nilsen poengterer at energipolitikk og kjernekraft må føres i et perspektiv over flere generasjoner.
– Her er vannkraft et godt eksempel. Derfor er Frp klare på at vi skal satse videre på vannkraft, og se på kjernekraft langs de samme, lange linjene, avslutter han.