Full stans i nye studentvisum til USA

1 week ago 19


USAs utenriksdepartement stanser behandlingen av alle nye studentvisum.

Utenriksminister Marco Rubio har signert et telegram der ambassader og konsulater får beskjed om at de ikke skal ta imot noen søknader for det kommer nye retningslinjer. Det skriver Afp.

Den amerikanske avisen New York Times skriver at pausen i behandling av visum er midlertidig. Søknader som allerede er i behandling kan fortsatt, i teorien, behandles.

Regjeringen sier at den vil gå dypere inn i søkernes profiler på sosiale medier, ifølge nyhetsbyrået. Rubio har allerede tilbakekalt flere hundre visum.

Demonstrasjoner på Harvard

Samtidig demonstrerer studenter på landets eldste universitet, Harvard.

De protesterer mot regjeringens varsel om å skrinlegge alle dens gjenstående finansielle kontrakter med universitetet, og mot at utenlandske studenter kastes ut.

Harvard har tidligere fått ordre om at universitetet kun får ha amerikanske studenter. Utlendinger, som allerede er i gang med studiene der, må overflyttes, eller risikere å få sine studentvisum kansellert.

En dommer har stanset gjennomføringen av denne instruksen, men saken skal høres i retten torsdag denne uken.

Publikum ser på en konsert på Harvard-universitetet

Stemningen er dempet på det prestisjetunge Harvard-universitetet, her på en konsert.

Foto: SPENCER PLATT / AFP / NTB

– Risikerer utvisning

Samme dag som saken kommer opp, skal studentenes avgangsseremonier holdes. Flere tusen studenter og deres familier er samlet i Cambridge for å feire. Situasjonen er anspent og har lagt en stor demper på feststemningen.

– Alle mine internasjonale venner og medstudenter, professorer og forskere risikerer utvisning og trues med dette, sier Alice Goyer, til Afp.

Hun er kledd i en svart akademisk kappe, og er til stede på demonstrasjonen.

I løpet av de siste ukene har milliarder av dollar i føderal støtte til eliteuniversitetet blitt frosset. Kontrakter i millionklassen er blitt skrinlagt.

President Donald Trump har sagt at det er radikale galninger og bråkmakere blant de utenlandske studentene på Harvard.

Svenske Leo Gerden, som er avgangsstudent ved Harvard, fronter demonstrasjoner til støtte og feiring av universitetets internasjonale studenter

Svenske Leo Gerden, som er avgangsstudent ved Harvard, fronter demonstrasjoner til støtte og feiring av universitetets internasjonale studenter

Foto: Brian Snyder / Reuters / NTB

Avhengige av inntekten

Mange amerikanske universitet og høyskoler er avhengige av inntekten de får fra internasjonale studenter.

Utlendinger på Harvard utgjør 27 prosent av studentmassen.

På Harvard er de fleste kinesere, mens det nasjonalt er flest indere på amerikanske universitet.

Rubio har de siste månedene snakket høyt, ikke bare om å kansellere studentvisum, men også om å trekke tilbake oppholdstillatelser.

Uttalelsene har ofte kommet i forbindelse med demonstrasjoner mot Israels krig på Gazastripen. Rubio mener at propalestinske demonstranter har trakassert andre studenter.

Kritikere mener at regjeringens mål er å hindre ytringsfrihet og sikre ideologisk konformitet, skriver New York Times.

– Står sterkt

Det er høy sannsynlighet for at Donald Trumps regjering ikke får viljen sin med Harvard når det gjelder forsøket på å stanse overføringen av midler.

Det mener jusprofessor ved Albany juridiske høyskole, Ray Brescia.

– Saken er så sterk at rettssystemet ikke kommer til å tillate at den går videre, sier Brescia til Afp.

Han mener at regjeringens angrep på Harvard står så svakt at en høyere rettsinstans sannsynligvis vil sette foten ned.

Publisert 28.05.2025, kl. 12.53

Read Entire Article