Friidretts­profil Per Svela bitt av hund på trening – mistet høstens mål

2 weeks ago 6


Like før København halvmaraton, høstens store mål, ble Gjert Ingebrigtsens elev Per Svela bitt av en hund på trening, røper han til NRK.

 Paul S. Amundsen / NTBPer Svela gikk glipp av København halvmaraton etter at han ble bitt av en hund på løpetur. Her med trener Gjert Ingebrigsten under NM. Foto: Paul S. Amundsen / NTB
Oppdatert tirsdag 23. september kl. 11:33

–⁠ Det førte til at jeg måtte sy fire sting, ta stivkrampevaksine, en penicillinkur og gå haltende den påfølgende uken. Det ble betent og sårt, så jeg kunne ikke løpe på en uke. Dermed røk hele oppkjøringen, sier Svela til NRK.

33-åringen forteller at hunden var i bånd, men at han ikke rakk å komme seg unna. Hendelsen skjedde under to uker før København halvmaraton. Hundebittet kom i hans venstre kne.

Svela trenes av Gjert Ingebrigtsen og er i treningsgruppe med Narve Gilje Nordås, José Carlos Pinto og Kieran Lumb, som alle deltok i friidretts-VM i Tokyo.

Svela anmeldte hendelsen til politiet. Sørvest politidistrikt har ikke ønsket å gi flere opplysninger om saken til NRK.

– Jeg har begynt å jogge igjen, og det er ikke spesielt vondt, men selve såret så litt betent og stygt ut. Jeg har tatt en penicillinkur og har i alle fall ikke fått store infeksjoner, sier han.

Publisert: 23.09.25 kl. 11:30Oppdatert: 23.09.25 kl. 11:33
Read Entire Article