Fredrikstad banket «nye» Brann: – Står til stryk

2 days ago 9


 Bjørn S. Delebekk / VG Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

Freyr Alexandersson (42) fikk en marerittstart på sin Brann-karriere i Fredrikstad.

Vi rapporterer fra Fredrikstad Lørdag 29. mars kl. 19:52

Kortversjonen

  • Freyr Alexandersson fikk en marerittstart som Brann-trener i Fredrikstad.
  • Fredrikstad vant 3–0, med mål fra Emil Holten, Patrick Metcalfe og Henrik Skogvold.
  • Det er Branns verste serieåpning siden 2014 under Rikard Norling.
  • Branns få sjanser ble mesterlig reddet av Fredrikstads keeper Fischer.
  • Supporterne i Bataljonen varslet aksjoner, men dette mislyktes.

– Denne premieren står til stryk for Brann. De er ikke til å kjenne igjen, sier TV 2-ekspert Simen Stamsø-Møller.

De nye tidene i Brann, med ny trener, startet nemlig på verst tenkelig vis i Fredrikstad.

  • Før ti minutter var spilt kastet Daniel Eid langt inn fra høyre. Adressen var hodet til ny-signeringen Emil Holten som stanget vertene i føringen - og hjemmesupporternes stillhet ble brutt.

– Det er verdensklasse på de innkastene her. Det er helt perfekt, sa TV 2-ekspert Simen Stamsø Møller om scoringen.

«Nye» Brann med Freyr Alexandersson som sjef skapte null og niks den første omgangen, i stedet ble det mer å gjøre for Mathias Dyngeland i Brann-målet.

Halvveis ut i omgangen smalt det på ny fra vertene. En lang ball opp fra Jonathan Fischer endte i flere dueller rundt Branns 16-meter.

  • Patrick Metcalfe plukket opp nedfallsfrukten og fyrte av fra distanse. Skuddet gikk via en liggende Emil Kornvig og i en bue bak en utspilt Mathias Dyngeland.

– Det er svakt av oss. Vi blir «duellert» ut av rytmen. Det var et spørsmål om tid før vi slipper inn, oppsummerte Felix Horn Myhre til TV 2 i pausen.

Med tjuefem minutter igjen var de tilreisende sikre på at reduseringen var et faktum.

Niklas Castro fikk to forsøk alene med Fischer som mesterlig reddet begge. Aune Heggebø fikk det tredje forsøket fra fem meter - men nok en gang var Fischer patent.

– Blekkspruten i Fredrikstad-målet stopper Branns tre eneste sjanser i kampen i løpet av tre sekunder, sa Stamsø Møller om sjansebonanzaen.

 Bjørn S. Delebekk / VGTryggheten selv, Fischer får velfortjent hyllest fra Woledzi og Fredriksen. Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

– For en forferdelig dag. For en forferdelig prestasjon, kommenterer Anders Pamer hos BT.

For der Brann ikke klarte å ta vare på sjansene sine var vertene dødelig effektive. Etter en lang periode med Brann-dominans kom det nok et langt innkast fra Fredrikstad.

  • Metcalfe sitt innkast ble headet unna i første omgang, men ikke lenger enn at ballen landet på vristen til Henrik Skogvold som dunket inn den tredje på lekkert vis - og feiringen like lekker da Skogvold vartet opp med en salto.

– Han har fått et ordentlig granatsjokk, sa Øyvind Alsaker om Brann-trener Freyr Alexandersson etter at det tredje målet var et faktum.

 Bjørn S. Delebekk / VGVertene kunne feire 3–0 foran egne supportere. Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

Freyr Alexandersson er den første Brann-treneren siden Rikard Norling i 2014 som ikke er ansatt underveis i en sesong, og likhetene stopper ikke der.

Forrige gang Brann tapte med tre mål i en serieåpning var i 2014 med Rikard Norling. Den gang også i Østfold, da Brann tapte 0–3 mot Sarpsborg 08.

 Bjørn S. Delebekk / VGFoto: Bjørn S. Delebekk / VG

I forkant av kampen var det varslet aksjoner fra supportergrupperingene. Brann skulle ikke innta bortefeltet før et kvarter ut i kampen.

På innsiden av tribunen stilte de mest hardbarka seg opp og blokkerte inngangen, men etter at de ble bedt om å åpne opp fylte godt over halve bortefeltet seg opp.

 Bjørn S. Delebekk / VGFoto: Bjørn S. Delebekk / VG

På baksiden av tribunen bar stemningen preg av den noe mislykkede aksjonen. Supporterleder i Bataljonen Erlend Vågane ville ikke kommentere hvordan han opplevde det da VG møtte ham bak tribunen.

 Andreas HopenBrann-supporterne sto tett i tett mens de ventet på at kampuret skulle passere 15 minutter. Foto: Andreas Hopen
Read Entire Article