Jemima Kabeya, målvakten til den franske håndballklubben Plan-de-Cuques, er død. Hun ble bare 21 år gammel.
Tirsdag 11. februar kl. 14:37Både Kabeyas klubb og Det internasjonale håndballforbundet (IHF) bekrefter dødsfallet tirsdag.
Dødsårsaken er ikke kjent.
Kabeya har spilte en rekke aldersbestemte landskamper for Frankrike.
– Hun var både en målvakt med stort talent og en eksemplarisk lagvenninne, men Jemima var fremfor alt en strålende, skinnende ung kvinne med enorm vennlighet, skriver klubben Plan-de-Cuques i en uttalelse.
– Hennes smil og hennes engasjement vil etterlate uutslettelige minner i våre hjerter og i historien til Plan-de-Cuques, skriver den videre.
Ifølge Det internasjonale håndballforbundet hadde Kabeya spilt i Plan-de-Cuques siden 2022. Hun forlenget i fjor forlenget kontrakten med nye to år.
Målvakten var en av de beste burvokterne i den franske ligaen denne sesongen, med 35,6 i redningsprosent.
– IHF-presidenten, Dr Hassan Moustafa, ønsker å kondolere til familien, venner, lagkamerater og alle de som ble berørt av Jemimas tilstedeværelse, skriver forbundet og tilføyer:
– Tapet av et så lyst og levende ungt liv er en tragedie det ikke kan settes ord på.
Publisert: 11.02.25 kl. 14:37Oppdatert: 11.02.25 kl. 14:37