Kortversjonen
- Etter to måneders våpenhvile har israelske angrep på Gaza gjenopptatt.
- Landslagssjef Ståle Solbakken og kaptein Martin Ødegaard uttaler seg om nyhetene før VM-kvalifiseringskampen mot Israel.
- Flere norske politikere og aktivister krever boikott av kampen.
- NFF-president Lise Klaveness sier de må følge Uefas bestemmelser og opprettholde kontakten med palestinske fotballforbundet.
– Det har påvirket oss som det påvirker dere. Det er katastrofale bilder, svarer landslagssjef Ståle Solbakken, konfrontert med nyhetene fra Gaza.
Om få dager deler Solbakken sidelinje med den israelske landslagssjefen Ran Ben Shimon. Israel er en av Norges motstandere i kvalifiseringen til VM i 2026, som starter med bortekamp mot Moldova lørdag.
Møtet med Israel spilles på nøytral grunn, i Debrecen i Ungarn.
Landslagssjef, Norge
– Vi kan ikke, og ønsker heller ikke, være upåvirket av de uforholdsmessige angrepene Israel over tid har utsatt sivilbefolkningen i Gaza for, og som nå er i gang igjen. Det er klart dette bakteppet gjør Israel-kampen til en vanskelig kamp for oss, også utover det rent sportslige, skriver fotballpresident Lise Klaveness til VG. Les hele svaret hennes lenger nede i saken.
Dødstallet etter gjenopptakelsen av de israelske angrepene tirsdag stiger. I løpet av tirsdag og onsdag denne uken skal 970 mennesker være bekreftet drept som følge av bombingen denne uken.
Nestleder i den norske Støttegruppa for palestinsk fotball, Arthur Sæmer Timraz, er krystallklar på hva han mener:
– Jeg aksepterer ikke at Norge spiller den kampen, at de spiller mot et lag som representere et land som gjennomfører et folkemord mot Gazas befolkning. Vi sitter og ser på det og legitimerer det, sier Timraz.
Nestleder i Støttegruppa for palestinsk fotball
Han har selv bodd i Deir al-Balah i Gaza, som gjentatte ganger har blitt offer for bombeangrep. Familien hans bor fortsatt i Gaza.
– Det eneste som vi ser kan fungere, er at vi boikotter Israel. At vi ikke spiller den kampen og viser at dette går ikke. «Vi skal vinne, vi skal til VM», og så ser vi at det blir drept så mange barn. Russland blir boikottet. Det kan gjøres med Israel også, sier Timraz.
Hvert år tar han imot lag fra Gaza som deltar på Norway Cup, og er med på å arrangere den kommende vennskapskampen mellom Vålerenga Damer og det palestinske kvinnelandslaget. Nå etterspør Timraz tydelig beskjed – og handling – som viser at Norge tar avstand fra israelske handlinger.
Under torsdagens pressekonferanse svarte både Martin Ødegaard og Ståle Solbakken om dette temaet:
– Det er grusomt for alle, men vi må forholde oss til at UEFA har bestemt at de kampene skal spilles. Så vet alle at det er forferdelig, og dette vil være et samtaleemne uansett. Man leser nyheter, og ser hva som skjer. At vi snakker om det er naturlig, men hovedfokuset vårt er på kamp én (mot Moldova lørdag), så blir det nok mer fokus på det etterpå, sier landslagskaptein Ødegaard.
Solbakken ble konfrontert av den svenske TV 4-journalisten Olof Lundh:
– Du som har vært så engasjert politisk, hvor vanskelig er det personlig for deg å måtte spille disse kampene mot Israel, med tanke på hva som pågår i Gaza?
– Det som skjer gir et bakteppe som ikke kan viftes bort. Nå har vi tatt stilling til at vi legger boikottdiskusjonen vekk. Samtidig er Norges Fotballforbund det forbundet som har nærmest kontakt med det palestinske folket og Gaza, med tanke på hva de har gjort, både med tanke på damefotball og å gi barn mulighet til å leke i disse tidene. Så er det en veldig innfløkt konflikt, svarte den norske landslagssjefen.
Journalist i svenske TV 4
Rødt-politiker Siavash Mobasheri mener Israel må utestenges fra internasjonal fotball og at Norge må ta et tydelig standpunkt.
– Hvis de mot formodning ikke blir utestengt, må Norge selv ta ansvar og innføre boikott, slik vi har sett at internasjonal idrett gjorde med Russland etter Ukraina-invasjonen og apartheid-Sør-Afrika, sier Mobasheri.
Rødt-politiker i Oslo bystyre
Han mener også at fotballforbundet må boikotte all idrettslig kontakt med Israel, både på klubb- og landslagsnivå.
– Nå skal Norge spille kamp mot et land som driver terrorpolitikk mot sivile i Gaza. Hvor mange flere lik av palestinske barn må stables før maktmennesker i idretten reagerer? spør han.
Fotballpresident Lise Klaveness svarer VG at de må forholde seg til at Israel er en del av Uefas konkurranser og at de følger situasjonen tett overfor både Fifa, Uefa og norske myndigheter.
– Vi har løpende kontakt med det palestinske fotballforbundet direkte, som er takknemlig for NFFs vedvarende engasjement og som støtter at vi må spille kampen når Israel er i VM-kvalifiseringen. Alle har nå et klart ansvar for å beskytte og respektere fotballkampene og spillerne på begge lag.
Her kan du lese fotballpresidentens fulle svar
Når det norske landslaget nå møter Israel i VM-kvalifiseringen, gjør vi det i en tid preget av alvorlige humanitære lidelser og dype konflikter i Midtøsten. Vi kan ikke, og ønsker heller ikke, være upåvirket av de uforholdsmessige angrepene Israel over tid har utsatt sivilbefolkningen i Gaza for, og som nå er i gang igjen. Det er klart dette bakteppet gjør Israel-kampen til en vanskelig kamp for oss også utover det rent sportslige. Vi står sammen med den norske regjeringen i kravet om umiddelbar stans i kamphandlinger som går utover uskyldige sivile i Gaza, noe vi har gitt klart uttrykk for fra krigens start.
NFF er en aktiv pådriver for at Fifa må håndtere pågående sanksjonssak mot Israel hvor avklaring forventes i mai. Generelt er vi tettere på regionen og det palestinske fotballforbundet enn de fleste andre europeiske forbund ved at vi i over 10 år har jobbet på bakken der med å utdanne kvinnelige fotballtrenere og skape fotballaktivitet for barn på skoler og i flyktningleirer. Vi samarbeider også med det palestinske fotballforbundet rundt donasjonen norsk fotball gjorde under Forbundstinget i mars fra bøtekassa på en halv million kroner til et fotballprosjekt for barn i Gaza og vi jobber sammen med Vålerenga Kvinner for at det palestinske kvinnelandslaget skal komme til Oslo og Intility for å spille kamp 6. april.
Israel er en del av Uefas konkurranser per tiden. Dette må vi forholde oss til. Vi følger situasjonen tett overfor både Fifa, Uefa og norske myndigheter. Vi har løpende kontakt med det palestinske fotballforbundet direkte, som er takknemlig for NFFs vedvarende engasjement og som støtter at vi må spille kampen når Israel er i VM-kvalifiseringen. Alle har nå et klart ansvar for å beskytte og respektere fotballkampene og spillerne på begge lag.
I en ny redegjørelse vil Amnesty Norge be det israelske forbundet om å utestenge fotballag i bosetninger på okkupert palestinsk territorium.
Politisk rådgiver i Amnesty Norge
Dersom det ikke skjer, vil de be Fifa om å sanksjonere det israelske forbundet, forteller politisk rådgiver Frank Conde Tangberg.
– Fifas manglende respekt for menneskerettighetene har allerede medført alvorlige konsekvenser for noen av planetens mest sårbare mennesker. Her har Fifa sviktet igjen, og som medlem av Fifa har NFF et ansvar for å bidra til at organisasjonen tar de nødvendige grepene, sier Tangberg.
Unge Høyre-politiker Ola Svenneby har tidligere tatt til orde for at en boikott av kampen vil være «komplett idioti».
Leder i Unge Høyre
– Det bidrar til at Israel får flere poeng, og kan komme lengst mulig i fotball-VM. Det er meningsløst å ha det som mål. Den beste måten Norge kan behandle dette på er å vinne kampene. Demonstrasjoner mot Israel har dessverre en tendens til å bli voldelige, men bruk retten til å demonstrere når Israel kommer på besøk, på en fredelig måte, uttalte Unge Høyre-lederen til VG i desember. I en melding til VG gjør han det klart at han fortsatt står inn for denne uttalelsen.