Første helg med Louie (7) utestengt: - Kjempelei meg

1 day ago 5


Emily Jacobsen (33) og hunden Louie (7) gikk tur i Botanisk hage tre ganger daglig. Nå er de utestengt.

 Frank Ertesvåg / VGLEI SEG: Emily Jacobsen (33) og hunden «Louie» like utenfor en av inngangene til Botanisk hage søndag ettermiddag. Foto: Frank Ertesvåg / VG
Tøyen, Oslo Søndag 23. mars kl. 21:47

På den første søndagen med hundeforbud - var det flere hundeeiere som sendte lange blikk i retning av de mange hundeløse gjestene innenfor gjerdet i statens (og folkets) egen prakthage.

I vårsola på Tøyen i hovedstaden var det noen som ikke la skjul på at de nøt et hundefritt miljø.

Andre sendte varme tanker til to- og firbente som lusket rundt i Tøyenparken og ved gamle Munch-museet uten lovlig adgang inn i Botanisk hage.

 Frank Ertesvåg / VGFoto: Frank Ertesvåg / VG

Emily og vennen Louie passerte på fortauet utenfor en av inngangsportene på vei hjem fra Østmarka da VG møtte dem.

Det var nok å si «hundeforbud» for å få Emily i tale. Louie var mest opptatt av en annen firbent som nærmet seg.

– Jeg er kjempelei meg. Nå har de tatt bort et kjempetilbud for alle oss i byen - som har likt å rømme litt bort fra bykjernen, sier Jacobsen.

 Frank Ertesvåg / VGUTENFOR: Emily Jacobsen og «Louie». Foto: Frank Ertesvåg / VG

Hun er iført bekledning som sladrer om tur i skog og mark. Søndag ble det Østmarka. Fint det. Men det hadde definitivt blitt Botanisk hage hvis ikke det ble innført hundefri sone.

Hovedårsak til forbudet: Hundetiss kan skade noen av de mange sjeldne plantene.

– Jeg skjønner virkelig begrunnelsen deres, men de kunne gjort mer for å møte oss hundeiere halvveis. Vist litt mer kompromissvilje, sier Emily.

Hun foreslår egne «tissepinner» der hunder kan skvette uten å sette plantenes liv i fare.

Katter har adgang

Inne i den frodige parken som Botanisk hage også er, så yrer det av liv denne søndagen. En katt gnir seg mot et (sikkert) sjeldent tre. Folk med- og uten solbriller og barnevogner lunter i søndagstempo rundt på stiene.

 Frank Ertesvåg / VGINNENFOR: Franziska Widmayer og Aurora Løes Tobiassen. Foto: Frank Ertesvåg / VG

Oppe på en gedigen stolskulptur i granitt, sitter Oslo-venninnene Fransziska Widmaier (20) og Aurora Løes Tobiassen (21). De nyter synet av vårsol, trær og planter.

Begge forstår- og forsvarer hundeforbudet.

– Jeg kan nok se begge sider av saken. Det er kjipt for hundeeierne. Men jeg kan skjønne at det skaper trøbbel for plantene at hundene gjør fra seg, sier Fransziska.

Hundetissproblemet

Aurora synliggjør kunnskap om hundeurinens nedside.

– Jeg har en mor som har plantet mye rundt i borettslag og slike steder. Jeg kjenner til problemet med hundetiss og hvor mye det kan ødelegge. Dette er jo en botanisk hage, minner Tobiassen om.

Venninnene konkluderer med at de støtter hundeforbudet.

 Frank Ertesvåg / VGUTENFOR: Alex Nelson, datteren Margo og hunden Franny måtte leke utenfor Botanisk hage søndag. Foto: Frank Ertesvåg / VG

Det gjør ikke Alex Nelson (39), opprinnelig fra USA, men nå bosatt på Tøyen sammen med datter Margo (5) og mennesket beste venn, Franny (11).

– Hunden vår har gått rundt inne i Botanisk hage i fem år. Vi så virkelig ikke dette komme. Familien er opprørt, sier Alex til VG - mens Margo og Franny leker med en rød ball like utenfor det gamle Munchmuseet.

Foreslår forbudssoner

Nelson sier at nærheten til Botanisk hage som en grønn lunge midt i byen for to- og firbente, var en viktig grunn til at de kjøpte leilighet i området.

– Nå er dette tatt fra oss. Vi opplever det som «unfair», sier Alex på morsmålet.

Han tror egne soner ved sårbare planter - der hunder ikke bør oppholde seg - kunne vært et kompromiss til å leve med.

– Hvordan opplevde du adgangen til parker for folk med hunder i USA?

– Vi bodde i California før vi kom hit. Der var det «et tonn» med regler for hvor- og hvor du ikke kunne gå med hunden. Så slik var det der, konstaterer Alex.

Hva er ditt syn på hundeforbudet i Botanisk hage?aDet er jeg mot. La hunder og hundeeiere få bruke området som før, evt. med egne forbudssoner.bDet støtter jeg hundre prosent. Hundetiss ødelegger planter, og ikke alle hundeeiere er like flinke til å plukke opp hundebæsj.cDet har jeg ikke noen mening om, og synes egentlig dette er en fillesak.

VGs lille meningsmåling på Tøyen søndag, ender opp med seks mot- og fire for Botanisk hage som hundefri sone.

 Mari Malkenes og Heidi Evensen - begge selvutnevnte natur- og hundeelskere fra Bærum, synes Botanisk hage bør revurdere beslutningen sin om hundeforbud.INNENFOR: Mari Malkenes og Heidi Evensen - begge selvutnevnte natur- og hundeelskere fra Bærum, synes Botanisk hage bør revurdere beslutningen sin om hundeforbud.

Ledelsen i den planterike parken med mer enn 4500 arter fra hele verden, begrunner stengningen for hunder med at «visittkortene» deres ikke er bra for plantene.

– Vi har fått en utfordring med at hunder ødelegger plantesamlingen, både gjennom urin, avføring og graving i bedene, skrev Anneleen Kool, seksjonsleder for Botanisk hage ved Naturhistorisk museum i Oslo, i en pressemelding.

 Frank Ertesvåg / VGINNENFOR: - Hvis folk ikke passer på hundene sine og det de gjør fra seg, så er et forbud OK. Mange hundeeiere kan ta mer hensyn, mener Else Kristin Myhre (69) fra Kværnerbyen i Oslo. Foto: Frank Ertesvåg / VG

Mandag for en uke siden, ble hagen stengt for hunder.

– Flere av plantene er utrydningstruet, og på grunn av en økende andel hunder i hagen, blir det vanskeligere å bevare disse, argumenterer Kool i Avisa Oslo, som også har omtalt hundeforbudet.

– Avføring plukker folk som regel opp, men urin – spesielt når hundene tisser på de samme stedene – er som gift for mange planter, forklarer seksjonslederen med et etternavn som ikke står helt i stil med opplevelsen til mange hundeeiere.

 Frank Ertesvåg / VGINNENFOR: Tarasz fra Kyiv i Ukraina synes det er en god ide med hundeforbud i Botanisk hage. Foto: Frank Ertesvåg / VG
 Frank Ertesvåg / VGINNENFOR: Brigitta (46) fra Portugal støtter hundeforbudet i Botanisk hage. Foto: Frank Ertesvåg / VG
Read Entire Article