Forsker om strømbruddet: Sjansen for at det samme skal skje i Norge er svært liten

3 hours ago 3


Strømmen gikk i Spania, Portugal og deler av Frankrike mandag. Hvordan dette kunne skje er foreløpig uklart.

Sjansen for at noe liknende skjer i Norge er ifølge SINTEF-forsker Kristian Solheim Thinn svært liten, men:

– Når det skjedde i Spania, kan det skje i Norge.

En slik hendelse vil, i likhet med de søreuropeiske landene, få enorme konsekvenser.

– Først blir det mørkt. Det neste jeg tror folk hadde merka er at de etter tre timer, hadde mista mobildekninga. De aller fleste basestasjonene har backup i bare noen få timer. Når du begynner å miste kommunikasjonen med folk, begynner det å bli vanskelig.

Da vil det være vanskelig å få tak i både hverandre og nødetatene. Thinn peker også på at store deler av oppvarmingen her til lands er elektrisk.

– Så Norge er veldig sårbart for strømbrudd.

Kristian Solheim Thinn

Kristian Solheim Thinn er forsker ved Sintef Energi.

Hvor lenge kunne vi tålt et slikt strømbrudd?

Det er varmen det står på. Etter noen få dager begynner man å merke det. Det er nettopp derfor myndigheten vil at vi skal klare oss i en uke selv.

Thinn mener vi derfor bør lære av strømbruddet i Spania, og fylle opp beredskapslagrene.

– Egenberedskap er nøkkelen.

NVE følger med

Seksjonssjef i NVE Christian Markegård sier det er vanskelig å si om dette kunne skjedd i Norge når man ikke vet hva som er årsaken til strømbruddet, men at vi har et sikkert system her til lands.

– Kraftsystemet er bygd opp med en rekke sikkerhetsmekanismer som skal beskytte systemet vårt. Det kan hende at en sikring går. Men da har vi jo prosedyre i kraft for å reetablere og få strømmen inn i kontakten igjen.

Han mener likevel at vi må følge godt med på situasjonen sør i Europa.

– Vi må ta læring av den hendelsen som nå er i Spania og se hvordan dette her kunne utvikle seg til å bli et større strømbrudd. Det må vi tenke på og se om det er ting vi også må gjøre i det norske kraftsystemet.

Godt rustet

Energiminister Terje Lien Aasland (Ap) sier strømbruddet sør i Europa omfattende.

Det er for tidlig å si noe sikkert om hva som kan være årsaken til strømbruddet. Norge har et robust og godt kraftsystem, og vi har god beredskap for å takle uventede hendelser.

Det er Thinn enig i. Han tror måten kraftproduksjonen er lagt opp her til lands kan være en fordel for oss.

– Vi har mange mindre kraftverk fordelt over hele landet. Det gjør ofte at en er bedre rusta. Hvis du har noen få veldig store så er du òg mye mer sårbar hvis en eller flere av dem detter ut.

Publisert 28.04.2025, kl. 20.29

Read Entire Article