Philippe Coutinho (32) dro. Syv år etter var det andre som lo.
Søndag 20. april kl. 11:44Kortversjonen
- Philippe Coutinho erkjenner at karrieren ikke gikk som han ønsket etter å ha forlatt Liverpool i 2018.
- Han dro til Barcelona for 142 millioner pund, men har siden vært innom flere klubber, inkludert Bayern München og Aston Villa.
- Coutinho er nå på utlån til barndomsklubben Vasco da Gama.
Den tidligere Liverpool-stjernen har sagt det før, og gjentar i et nytt intervju at karrieren ikke ble som han ønsket etter at han dro fra Anfield midt i sesongen i 2018.
For etter at han forlot Liverpool har det stort sett gått en vei, via Barcelona til Bayern München, Aston Villa, Al-Duhail
og Vasco da Gama. Ingen straks vei, for å si det sånn.– Mine prestasjoner falt, og det var tøft for meg. Jeg ønsket å innfri forventningene, mine egne også, men jeg klarte det bare ikke, forteller Coutinho nå i et intervju med Premier League Stories, skriver Liverpool Echo.
Her er det mulig å mimre med en Coutinho-scoring for The Reds og se flere tidligere Liverpool-fjes:
Overgangen til Barcelona var verdt 142 millioner pund i 2018, altså solide 1,93 milliarder i dagens kurs. Syv år etter at han lettet og glad dro fra Liverpool for å erobre spansk fotball og verden, er han ikke lenger å finne i europeisk fotball.
– På den tiden ønsket jeg virkelig å dra til Barcelona. Vi hadde mange diskusjoner om å bli og om å dra. Men til slutt godtok klubben å la meg gå, forteller Coutinho.
Var du sint da Coutinho forlot Liverpool i 2018? aJa! (Men det ga seg ganske fort.)bDet var sykt irriterende, Liverpool hadde tatt ligagull det året om han ikke hadde dratt i januar. cHvem som drar fra eller kommer til Liverpool bryr meg midt i ryggen! (Men var litt deilig å se fortvilede Liverpool-supportere.)dFullstendig uinteressant. Hvem er dette?32-åringen er nå på utlån til barndomsklubben Vasco da Gama i Brasil fra Aston Villa. Rio de Janeiro-klubben Vasco da Gama er nummer syv i brasiliansk Serie A, med to seire og to tap.
Slik kan du finte vekk en motstander:
Samtidig som Coutinho ser tilbake på karrieren kan flere av hans tidligere lagkamerater i Liverpool feire suksess og forberede gullfest. Vinner de mot Leicester søndag, mens Arsenal taper mot Ipswich så er Liverpool ligamestere med fem runder igjen å spille.
Philippe Coutinho angrer ikke på at han forlot Liverpool for Barcelona i en rekordovergang verdt 142 millioner pund i januar 2018, til tross for at karrieren hans har gått nedover siden den gang.
– Jeg har ingen anger for alt jeg har opplevd. Jeg ga alt, var veldig profesjonell og prøvde å gjøre mitt beste. Det fungerte bra i noen klubber, ikke så mye i andre. Men sånn er fotball, sier Coutinho.
De første seks månedene i Barcelona beskriver han som strålende, men etter VM i Russland samme år begynte problemene. (Brasil røk i kvartfinalen mot Belgia i VM.)
Etter bare 18 måneder i Barcelona ble han lånt ut til Bayern München. Senere fulgte en alvorlig kneskade før tidligere lagkamerat Steven Gerrard hentet ham til Aston Villa.
Låneoppholdet i barndomsklubben går ut til sommeren, da har Couthino ett år igjen av Villa-kontakten.
Når fotballkarrieren en dag er over, ser han for seg å jobbe med barn gjennom sin egen stiftelse, Instituto Philippe Coutinho.
Tiden skulle vise at Liverpool skulle klare seg uten Coutinho. Virgil van Dijk og Alisson Becker var blant spillerne som kom til klubben da brasilianeren dro. Liverpool vant Champions League i 2019 og Premier League året etter.
Liverpool leder Premier League med 13 poeng når seks kamper gjenstår.
Så du denne van Dijk-scoringen på veien mot ligagull?