Johann André Forfang mener konflikten med Alexander Stöckl har styrket ham foran VM.
Rapporterer fra Trondheim og Oslo Fredag 28. februar kl. 22:27Kortversjonen
- Johann André Forfang er Norges største medaljehåp i normalbakken under VM.
- Forfang har hatt sterke resultater etter nyttår til tross for personlige utfordringer og konflikten med tidligere trener Alexander Stöckl.
- Han mener konflikten har gjort ham sterkere og mer fokusert.
Lørdag er 29-åringen fra Tromsø Norges største medaljehåp i normalbakken. Han har levert en seier og totalt seks pallplasser i verdenscupen etter nyttår.
– Skal jeg lykkes én gang i karrieren, så er det nå, sier Forfang til VG.
Han var utøvernes representant utad i hoppbråket sist vinter - der hopperne i et brev til NSFs hoppkomité kom med krass kritikk av Alexander Stöckl, norsk landslagstrener gjennom 13 år.
Østerrikeren ble først satt på sidelinjen og i mai kom meldingen om at Stöckl og NSF hadde blitt enige om en sluttavtale. Stöckl har denne sesongen vært sportssjef for hopp og kombinert, men sa i følge det polske skiforbundet nylig opp jobben.
Forfang var ansiktet utad for hopperne og fikk mye hets på sosiale medier fra folk som så på hopperne som sutrete og bortskjemte og støttet Alexander Stöckl.
– Det har vært mye ufint. Men det har ikke preget meg mer enn at jeg har klart å holde fokus på det jeg skal. Jeg er i mitt livs form.
– Ble du styrket av det?
– Det kan du vel si. Jeg er blitt mye mer bevisst på hva jeg bruker tid og energi på. Sånn sett har det hjulpet. Men jeg skulle helst vært dette foruten, svarer
– Det hjelper deg til å holde fokus. Du er nødt til å være mer bevisst på hvordan du bruker tiden din. Det har jeg klart å balansere godt. Tydeligvis.
– Han har fått så mye dritt. Dette har han fortjent, jublet lillesøster Henriette etter at Forfang vant i Holmenkollen mot slutten av sesongen - mens det stormet som verste rundt ham på sosiale medier.
Til tross for at han har mye å tenke på utenfor hoppbakken i vinter - en kreftsyk far, en gravid kjæreste og et hus som totalrenoveres - har Johann André Forfang hatt veldig sterke resultater etter nyttår.
NRK-ekspert Anders Bardal ble verdensmester for 12 år siden med Stöckl som sjef.
– Jeg kjenner ikke saken godt nok, men det er tydelig at noe ikke var greit. Jeg kjenner meg ikke igjen fra min tid. Det har tydeligvis sklidd litt ut over tid. Det er tydelig at det var nødvendig med en opprenskning. Laget ser ut til å ha kommet veldig godt ut av det, sier Bardal.
Forfang vant i Lake Placid tidligere i februar og har vært stabilt godt den siste tiden. Men ingen av verdenscuprennene har gått i normalbakke, som det handler om i Granåsen søndag.
– Jeg har bodd snart halve livet her. Jeg gleder meg skikkelig og er veldig spent, sier Trondheim-bosatte Forfang.
Sportssjef Jan Erik Aalbu opplyser at de norske hoppernes ambisjoner er to gull og fem medaljer i VM på hjemmebane.
– Jeg har høye målsetninger for mesterskapet, sier Johann André Forfang selv.
– Det skal deles ut medaljer. Forhåpentligvis så ender VM med det, sier han.
Det er seks år siden Forfang tok sin første og eneste individuelle medalje i mesterskap – OL-sølv i normalbakken i Pyeongchang.