Kandidaten til å ta over som LO-leder har i praksis lansert seg selv i dag.
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Dette er en kommentar
Peggy Hessen Følsviks periode har vært preget av økende spenninger internt i den norske modellen, inkludert regelrett munnhuggeri med Unio, som organiserer høyt utdannede i offentlig sektor. Også internt i LO er det klare spenninger, men samtidig har Norges desidert største arbeidstagerorganisasjon klart å samle seg om felles kampsaker:
- En historisk streik i lønnsoppgjøret i 2023 samlet troppene, og LO kom godt ut.
- Forsvaret for sykelønnen er lim i fagbevegelsen. Hessen Følsvik mobiliserte hele organisasjonens kraft under forhandlingene om IA-avtalen – inkludert da hun la forholdet til arbeidsgiverne i NHO på is.
- LO har trappet opp forsvaret for frontfagsmodellen (se ramme) utad, særlig mot andre fagforeninger.
Les også
«Nobody puts LO in a corner»
Les på E24+
Vance-talen: Det han ikke sa
LO skal nå velge en ny leder.
En del i LO har ment at det nå er offentlig sektors tur, men med dagens presentasjon blir favorittstempelet på Fellesforbundets leder Jørn Eggum enda sterkere.
Han sier følgende til VG:
– Fellesforbundet har en tradisjon med å levere gode tillitsvalgte til LOs ledelse. Det er vår ambisjon også denne gangen.
Det er vel så nært man kan komme å erklære seg som kandidat.
Og i LO er ikke det noe man gjør uten sånn uten videre.
Eggum er leder i det største forbundet i privat sektor. Dessuten er han en erfaren forhandler og intern spiller i LO-systemet. I Norsk Industri, den største foreningen i NHO og motpart under frontfagsoppgjørene, er Eggum en mann de kjenner godt.
Historisk har det vært til dels heftig konkurranse om LO-medlemmene blant forbund i privat sektor, og ikke alle er like begeistret for den bergenske brumlebassen. Samtidig vil Eggum etter alle solemerker samle bred støtte.
Det er bare en liten overdrivelse å kalle LO-lederen Norges mektigste person.
- LO er Norges desidert største arbeidstagerorganisasjon med over en million medlemmer.
- LOs rolle er avgjørende i enhver lønnsforhandling, ikke minst gjennom frontfagsmodellen.
- Når LO finner sammen med arbeidsgiverne i NHO, er det som i Gudfaren-filmene: Et «tilbud» politikerne ikke kan si nei til.
- Dessuten er LO tett koblet til Arbeiderpartiet, både med tre medlemmer av Aps sentralstyre og lederen i partiets valgkomité (så også i år).
De neste årene byr på flere utfordringer for organisasjonen. Internt har venstreopposisjonen styrket seg, ikke minst i Eggums eget Fellesforbundet. EØS er fortsatt en vanskelig sak, selv presset kanskje har blitt mindre fra kritikerne etter at Trump ble president. LO har vært ute av stand til å bli enige om en ny AFP-ordning. Listen kan gjøres lenger.
Den nye LO-lederen vil få behov for all sin erfaring og karisma i årene som kommer.