Fjorden Ree ble suveren norsk mester på 10 kilometer klassisk – Northug langt bak

3 hours ago 2


Andreas Fjorden Ree (25) viste fryktinngydende form da han stakk av med et overlegent NM-gull på 10 kilometer klassisk i ski-NM del to på Lygna lørdag.

Andreas Fjorden Ree i intervjuet med NRK etter NM-seieren på Lygna lørdag. Foto: Thomas Fure / NTB

Oppdatert lørdag 28. mars kl. 16:56

Landslagsløperen fra Støren i Trøndelag var en av de absolutte favorittene på forhånd, og han levde opp til forventningene. Han vant med 6,7 ned til Lars Heggen fra Harestua. Casper Kvam Grindhagen fra Byåsen var 12,3 sekunder bak på bronseplass.

– Dette var artig. Jeg har ikke blitt norsk mester på 10 kilometer før, sa Ree til TV 2. Ree blir en av favorittene på søndagens 50 kilometer sammen med Einar Hedegart

Jonas Vika fra Moelv var 15,3 sekunder bak på 4.-plass.

Ree slo igjennom som langrennsløper da han vant 50-kilometeren i Harstad i 2022. Denne sesongen var han svært nær en plass i OL-troppen, men kom akkurat ikke med blant de åtte som fikk billett.

Blank Northug

Fredag ble Petter Northug norsk mester sammen med bror Even på lagsprinten. Det klarte han i en alder av 40 år og 16 år etter at han ble norsk mester sammen med bror Tomas i nettopp lagsprint.

Northug unngikk disk selv om mange mente han burde ha blitt det etter at han dyttet Edvard Sandvik fra Kjelsås ut av løypa underveis.

Lørdag gikk han på blanke ski og slet underveis. Det ble et godt stykke opp til de beste for Northug. Han endte på 57.-plass med 1.34,8 minutter opp til Ree.

Flyttet

Det var hele 541 påmeldte på 10-kilometeren i klassisk på Lygna.

Ski-NM del to skulle egentlig ha vært arrangert i Harstad, men ble flyttet til Lygna på kort varsel på grunn av at mildvær og regn førte til at snøen smeltet bort i nord.

Mesterskapet avsluttes søndag med 30 kilometer fri teknikk for kvinner og 50 kilometer fri teknikk for menn.

Read Entire Article