– Gratulerer så mye med å ha blitt mor!
Landslagssjef Ståle Solbakken har nettopp kommet inn i losjen på Ullevaal stadion, hilser og gir en klem til NRK-ekspert Andrine Hegerberg, som i høst fødte sitt første barn.
– Gratulerer med VM, svarer hun tilbake.
– Det er større å bli mor, kontrer landslagssjefen med et smil.
STORT INTERVJU: Ståle Solbakken viet mye tid til NRK-podkasten Bakrommet før VM-trekningen. Her i samtale med ekspert Kristoffer Løkberg (t.v), Andrine Hegerberg og programleder Eirik Fure.
Foto: Lars Thomas Nordby / NRKSelv om VM-kvaliken er over, og billetten til sommerens store mesterskap er i boks, har Solbakken travle og innholdsrike dager.
Han skal denne uken, motvillig, sette seg på et fly til Washington for å følge den NRK-sendte VM-trekningen direkte fra salen i Kennedy Center i den amerikanske hovedstaden.
Men 57-åringen har alltid vært en pressevennlig landslagssjef og beskrives blant mediefolk som den mest tilgjengelige Norge-treneren noensinne.
Så da NRK spør om han har tid til et større intervju med NRK-podkasten Bakrommet om både VM og landslagsåret 2025 før han drar, får vi raskt booket halvannen time med Norges mektigste fotballtrener.
– Var skeptisk til Rådhusplassen
På losje 1 på Ullevaal stadion setter landslagssjefen seg ned for å snakke grundig gjennom det som ble et historisk år for norsk landslagsfotball.
Og ikke minst noen historiske dager.
Seieren i Milano, og den påfølgende festen sammen med folket på Rådhusplassen, vil han aldri glemme.
– Jeg var faktisk litt skeptisk til det Rådhusplassen-opplegget, det må jeg innrømme, sier Solbakken i podkasten.
FOLKSOMT: Rundt 50.000 mennesker skal ha møtt opp for å hylle landslaget etter VM-billetten var i boks. Her er Erling Braut Haaland, Martin Ødegaard og Ståle Solbakken foran folkehavet.
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån– Hvorfor det?
– Altså ... Jeg hadde ikke så stor tro på at man skulle klare å samle 50.000 mennesker på 24 timers varsel på en mandag ettermiddag, når det i tillegg var 4–5 minusgrader. Det trodde jeg ikke lå i den norske folkesjela. Men jeg strekker armene i været og sier at «der tok jeg feil». Kalle Løken og spillerne hadde rett.
– Tatt av øyeblikket
– Hva sier det deg at det faktisk var mulig?
– Det var sterkt. Og for mange var det altfor sterkt, svarer Solbakken og ler, med klar referanse til at flere i støtteapparatet hans sto og gråt åpenlyst av glede på balkongen foran folkehavet.
Norge-sjefen selv tok aldri til tårene. Men:
– Jeg skal innrømme at jeg ble tatt av øyeblikket. Det innrømmer jeg blankt. Vi så jo ikke folkehavet før vi kom ut. Vi sto og presset oss opp mot vinduet for å se, men så kommer man ut og ser mennesker så langt øyet kan nå. Da blir du jo tatt av det. Men jeg klarte å beholde fatningen, sier han.
Han blir ikke veldig lettrørt som fotballtrener, Ståle Solbakken. Men noe som betyr ekstra mye for ham etter VM-bragden og den perfekte avslutningen i Milano, er å se alle som bryr seg.
På telefonen hans rant det nemlig inn tekstmeldinger og hilsener fra fjern og nær etter at kvaliken ble rundet av med en historisk seier i Milano.
– Litt rart og litt fint
Solbakken forteller at noen av SMS-ene var av en art som tok ham litt på senga.
– Det er jo noen folk jeg kanskje ikke har «connecta» med på ganske lang tid, men som jeg tidligere har hatt et veldig godt forhold til, de dukker opp i livet igjen fordi de ønsker deg godt, forteller Solbakken.
RØRENDE SMS-ER: Ståle Solbakken hadde ikke sett for seg alle meldingene han fikk etter Milano-opplevelsen.
Foto: Lars Thomas Nordby / NRKHan fikk flere i den kategorien, røper han.
– Jeg tror de som betyr mest for meg, er meldinger fra de jeg vokste opp sammen med. Jeg er jo ikke på Facebook og sånne ting, så de har jo tydeligvis klart å skaffe nummeret mitt, sier han.
At de sendte melding og gjenopptok kontakten, det ble en uventet glede oppi alt sammen, slår han fast.
– De spurte om jeg har det bra, og da svarte jeg med å spørre om de har det bra. Og så får man en dialog gående der. Så det er kanskje det som er litt rart og litt fint i sånne sammenhenger, legger han til.
– Prinsen sang tacosanger i garderoben
Er det noe fotballen har vist de siste ukene, er det at den evner å bringe både folk og en hel nasjon tettere sammen. Den er ganske alene om å engasjere hele samfunnet.
Som for eksempel da arbeiderpartimannen Ståle Solbakken satt og sendte tekstmeldinger med statsminister Jonas Gahr Støre i garderoben før seieren over Italia – og brukte det til og med i inspirasjonspraten før avspark.
Eller at kongehuset har vært så involvert, sammen med folket, i å heie landslaget frem fra tribuneplass hele år.
– Kongen var på Ullevaal under Norge-Italia og fikk se en av tidenes landskamper. Så kom han jo tilbake mot Estland, som ikke er en av tidenes landskamper, men det ble en av tidenes følelseskamper. Så var kronprins Haakon og prins Sverre Magnus med og sang både tacosanger og andre sanger i garderoben. Da blir jo hele landet samlet, mener Solbakken.
KONGELIG FEIRING: Kronprins Haakon og prins Sverre Magnus var med på jubelscenene i den norske garderoben etter seieren mot Italia.
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån– Utrolig verdi for samfunnet
NRK-ekspert Kristoffer Løkberg sitter med helt samme følelse som landslagssjefen, fotball har en unik kraft i de store øyeblikkene.
– Det er jo et vakkert spenn i at du har kronprinsen, prinsen og kongen i det ene øyeblikket, og så Rådhusplassen med barn og unge den neste dagen. Dette viser bare hvor stort dette er for veldig mange mennesker. Og det tror jeg mange av spillerne og de som jobber tettest på, kjenner på at det bærer et ansvar overfor folk, sier Løkberg i podkasten.
Han smiler litt av tanken på hva nordmenn fikk oppleve sammen denne høsten.
– Altså, når kronprinsen står inni Norge-garderoben og synger «vi skal spise taco», da har han jo mistet det litt. Mannen som alltid går i dress og skal gjøre ting ordentlig. Jeg tusla rundt på Rådhusplassen neste dag, der fikk både gutter og jenter skapt nye drømmer og håp om at «en dag kan det være meg på balkongen der». Slike idrettsøyeblikk har en utrolig verdi for samfunnet, mener Løkberg.
Krav og forventninger fra omgivelsene er Ståle Solbakken godt vant til. Han har levd gjennom stort press gjennom hele 2025.
Tar selvkritikk: – Det var min feil
Han kjenner mekanismene godt og har hele tiden vært fullstendig klar over at en skuffende VM-kvalik ville blitt det siste han gjorde som norsk landslagssjef.
Da ville alle stemplet perioden hans som mislykket.
Han ville føyd seg inn i rekken av landslagssjefer som ikke klarte det.
I stedet gjør åtte av åtte seire i en perfekt VM-kvalik at han er den første norske landslagssjefen siden Drillo i 1998 som fører Norge til et verdensmesterskap.
Likevel er det fortsatt ting som irriterer ham fra den famøse kvelden i Østerrike i oktober i fjor, da Norge tapte 1-5 på pinlig vis.
I dag tar Solbakken selvkritikk og mye av skylden for at kampen endte opp i totalhavari og førte til en debatt om han var rett mann for landslagsjobben.
– Det sto 1–1 til pause, og i og med at vi scoret det siste kvarteret, tenkte jeg vi skulle bygge på momentum. Men innerst inne hadde jeg lyst til å skifte formasjon til 4-1-4-1. Men så gjorde jeg ikke det, fordi jeg var redd for å frata spillerne momentum, at det skulle være for defensivt. Men det burde jeg gjort, det var min feil, sier han i dag.
TØFF KVELD: Norges landslagssjef Ståle Solbakken under Østerrike-Norge på Raiffeisen Arena Linz.
Foto: Fredrik Varfjell / NTBEpisoden har lært ham å stole mer på sin egen magefølelse.
Og siden tapet i Linz mot Østerrike har Solbakken og A-landslaget levert 12 strake kamper uten tap.
Han begynte å merke at nasjonen var i ferd med å våkne allerede i sommer. Norge sto med full pott i VM-kvaliken etter fire kamper og drømmen om USA levde i beste velgående.
– Jeg var jo på Arendalsuka og holdt et par foredrag. Jeg tror ikke jeg møtte én som ikke sa at ferien var lagt til USA. På det tidspunktet var det tross alt fire kamper igjen, påpeker han.
Ble forbannet etter Ødegaard-skade
Presset ble ikke mindre av at Norge måtte klare seg uten kaptein og playmaker Martin Ødegaard i de avgjørende kampene utover høsten.
Selv om han holdt en avmålt tone da han møtte til pressekonferanse for å snakke om tapet av kapteinen, gjorde han mye for å avdramatisere det.
Som leder måtte han sørge for å bevare roen.
De hadde spilt fire av seks Nasjonsliga-kamper uten Ødegaard og hadde vist før at laget kunne håndtere det, var budskapet hans da.
Men i dag innrømmer Solbakken at også han ble relativt irritert av uflaksen som rammet landslaget på skadefronten da Ødegaard røk.
Han satt foran TV-skjermen og så kampen direkte da det skjedde.
– Jeg ble forbanna. Jeg satt jo og så på det. Det var jo veldig klønete gjort av ham å stikke «pedalen» borti der. Hvorfor skulle han gjøre det? Det er 70 meter unna mål, han kunne jo bare glidd unna, sier Solbakken om duellen som førte til Ødegaard-skaden i høsten.
SKADET: Ståle Solbakken ble ikke blid da dette skjedde med Martin Ødegaard.
Foto: Peter Cziborra / Reuters / NTBVil unngå ett lag i VM
Likevel mener han at det er verdifullt inn mot et VM at laget fikk erfare hva det kan utrette uten Arsenal-profilen på banen.
– Det syns jeg faktisk er litt underkommunisert, hvordan vi fikk erstatta ham som lag. For det er umulig å erstatte ham som enkeltspiller, det er vi ikke i nærheten av klare, sier Solbakken.
Det er jo heller ikke usannsynlig at Norge får en skade eller to på viktige spillere inn mot VM.
Fredag, i VM-trekningen som sendes på NRK fra 17.30, får han vite hvem Norge skal spille mot i det mesterskapet.
Han liker ikke å se for mye frem i tid, men han håper på en enklest mulig motstand.
– Ikke Spania. Hvis det er ett lag du ikke vil spille mot i 40 graders varme, er det kanskje Spania, sier han.
Men så vil vel neppe spanjolene juble for å trekke Haaland og Ødegaard fra pott 3, de heller.
Hør hele praten med Ståle Solbakken i NRK Radio-appen eller ved å trykke her:
FREDAG 17.30: Se direkte fra VM-trekningen.
Publisert 02.12.2025, kl. 06.19














English (US)