Fikk lønnspakke på 46 millioner: – Absurd sum

6 days ago 13


Den siste tiden har det vært store nedbemanninger i Schibsted-avisene, som blant annet omfatter VG og Aftenposten. Totalt 350 årsverk er borte.

Torsdag ble det kjent at tidligere Schibsted-sjef Kristin Skogen Lund fikk total lønnspakke på 45,8 mill. i fjor, ifølge en børsmelding fra Schibsted. Konsernet ble splittet opp i fjor i en mediedel og en markedsdel (se nedenfor). Børsmeldingen er fra markedsdelen.

At ekssjefen fikk med seg en stor lønnspakke på vei ut døren, vekker reaksjoner fra fagforeningshold:

– Det er jo en absurd sum, sier leder Espen Moe Breivik i Oslo journalistlag.

Espen M. Breivik utenfor VG-huset

NEDSKJÆRINGER: Over flere år har ansatte som jobber i avisene som holder til i Akersgata 55 i Oslo vært gjennom flere kuttrunder.

Foto: Line Tomter / NRK

Han tok selv nylig sluttpakke i VG.

– Dette har vært en tøff og urolig tid for veldig mange. Det er noe ordentlig drit med nedbemanninger. Det har rett og slett vært en kjip tid i disse avisene, sier Breivik.

Bonus, pensjon og sluttoppgjør

Kristin Skogen Lund sluttet som toppsjef 7. juni i fjor da Schibsted ble delt i to i fjor. Da hadde hun vært konsernsjef siden 2018.

Skogen Lund fikk en lønnspakke på 45,8 millioner kroner. Den er sammensatt slik:

  • Lønn: 3,88 millioner kroner
  • Bonus: 7,4 millioner kroner
  • Aksjebasert utbetaling: 9,3 millioner kroner
  • Pensjonsutbetaling: 13,9 millioner kroner
  • Sluttoppgjør: 11,2 millioner kroner, inkludert lønn i oppsigelsesperioden og sluttvederlag.

 Ole Berg-Rusten / NTB

SLUTTOPPGJØR: Etter at Schibsted ble delt i to sluttet Kristin Skogen Lund og fikk med seg en solid slump penger.

Foto: NTB

– Står ikke helt i stil

Spesielt og lite stilig, sier Breivik om lønnspakka til den tidligere toppsjefen.

– Uavhengig av hvor god jobb hun har gjort, så står det ikke helt i stil med heftige nedbemanninger både i VG, Aftenposten, Bergens Tidende og andre deler av Schibsted, sier han.

Espen Breivik utenfor VG-huset

TIDLIGERE ANSATT: NJ Oslo-leder Espen Moe Breivik utenfor VG-huset. Han mener lønnspakken til Kristin Skogen Lund er absurd.

Foto: Henriette Hoel / NRK

Kristin Skogen Lund vil ikke kommentere saken selv, men viser til Schibsteds styreleder Karl-Christian Agerup.

Styreleder: – Ekstraordinært år

Da konsernet ble splittet i fjor, ble avisene VG, Aftenposten, E24, Aftonbladet, Svenska Dagbladet, samt norske regionaviser som Bergens Tidende og Stavanger Aftenblad solgt til selskapets største aksjonær, stiftelsen Tinius.

Resten av Schibsted, inkludert Finn.no, ble igjen i dagens selskap, som er notert på Oslo Børs.

Agerup poengterer at det han kaller «kompensasjonen» til Kristin Skogen Lund ikke påvirker regnskapene eller budsjettene til Schibsted Media. Han viser til at det er Schibsted Marketplaces som la fram tallene sine, ikke Schibsted Media, som først publiserer sine tall senere i år.

en mann med et ansikt

Styreleder Karl-Christian Agerup i Schibsted.

Foto: Vidar Ruud / NTB

Når det gjelder kompensasjonen til Kristin Skogen Lund, må den sees i lys av 2024 som et ekstraordinært år i Schibsteds historie, skriver Agerup i en e-post til NRK.

Han viser blant annet til salget av rubrikkselskapet Adevinta og delingen av selskapet, der Schibsted Media ble skilt ut.

Disse prosessene krevde stabilt og sterkt lederskap, og bidro til betydelig verdiskaping for aksjonærene, framholder Agerup. Han sier lønnspakken «reflekterer resultater opptjent over flere år».

Den inkluderer langsiktige insentivprogrammer, resultatbasert lønn og engangsbonuser, sier han.

Publisert 12.04.2025, kl. 15.32 Oppdatert 12.04.2025, kl. 15.38

Read Entire Article