Fant 58 døde sauer: - Kan jo tenke seg hvordan disse dyrene har lidd

2 weeks ago 17


En bonde i Sogn er siktet for alvorlige brudd på dyrevelferdsloven etter at politiet tidligere denne uken fant avmagrede, døde sauer på gården.

Fredag 25. april kl. 10:29

Både politi og representanter fra Mattilsynet rykket ut etter at de hadde fått bekymringsmeldinger om forholdene på gården.

Ifølge politiadvokat Inger Helen Stenevik i Vest politidistrikt går mistanken i retning av at dyrene fikk mangelfull tilgang på mat og vann.

- Mattilsynet fikk melding onsdag om at det lå 30-40 sauer døde på en gård i Sogn, sier Stenevik til VG.

Da politiet og Mattilsynet rykket ut til gården fant de 58 døde sauer.

- Noen ble funnet liggende ute men de aller fleste ble funnet innedørs i et fjøs, sier hun.

Stenevik sier at det var en sterk opplevelse for mannskapet som rykket ut

- Man kan jo tenke seg hvordan disse dyrene har lidd, sier Stenevik som selv driver gård.

Hun forteller at siktede er en person som drev gården alene.

- Dyrene var tynne eller avmagrede og mistanken er at dette har pågått over lang tid, sier hun.

Stenevik sier det ble meldt en bekymring rundt dyreholdet på tidligere stadium som ikke kom fram til Mattilsynet.

Dette er den fjerde dyretragedie-saken i Sogn og på få år, i følge Stenevik.

På generelt grunnlag sier hun at de fire sakene har hatt et fellestrekk. At disse gårdene er blitt overtatt av personer uten utdannelse eller kompetanse til å drive med dyr.

Bortsett fra en gammel hund, skal det ikke ha vært andre dyr på gården.

Read Entire Article