På tredje dag jobber brannmannskaper fortsatt med å få kontroll på flere skogbranner som brøt ut på øya Chios i helgen.
– Situasjonen på øya har vært ganske vanskelig siden i søndag fordi vi konstant får nye brannsoner og oppblussinger. De klimatiske forholdene er ikke gunstige, sa Yiannis Kefalogiannis, Hellas' minister for klimakrise og sivil beskyttelse til Reuters mandag.
Han bekrefter at de undersøker om disse brannene er påsatt.
Tirsdag morgen opplyste brannvesenet at 444 brannmenn, 85 kjøretøy, elleve helikoptre og to brannslukkingsfly deltar i slukkingsarbeidet.
Norske Mildrid Helene Pettersen er en av mange på Chios som har hørt at det er funnet bensinkanner i områdene hvor brannene startet.
Hun er også en av mange som har blitt evakuert etter at skogbrannene startet i helgen.
Har feriehus på Chios
– Kirkeklokkene ringte og ringte på søndag, ikke som til gudstjeneste, men som en alarm. Samtidig kom det melding på telefonen om at jeg måtte evakuere, så jeg tok scooteren og kjørte ut av landsbyen, forteller Mildrid Helene, som har hatt feriehus i landsbyen Chalkios siden 2004.
– På veien sto politifolk og dirigerte oss videre. Etter å ha kjørt et stykke kunne vi stoppe og se landbyen på avstand. Da så vi flammene som var like ved, og de lokale sa «nå går nok landsbyen.»
Mildrid Helene hadde fulgt med på brannene i nyhetene, men trodde at hun selv ikke var utsatt.
– Jeg visste at det brant lenger nord på øya, men så kom det mer og mer stygg røyk nærmere huset mitt, og da jeg hørte helikopter i lav høyde over meg, skjønte jeg at det var kommet hit, forteller hun.
Natt til mandag fikk hun overnatte hos en venninne som bor ved sjøen.
– Der satt vi og så på brannhelikoptrene som fløy i skytteltrafikk og fylte beholderne med vann som de kjempet mot flammene med.
Fikk flytte hjem
Mandag kunne beboerne i Chalkios vende tilbake til husene sine.
– Det er aske overalt, både på terrassen og inne. Jeg låste døren da jeg dro, men glemte å lukke vinduene, forteller hun.
Nå håper Mildrid Helene at glørne som ligger og ulmer i bakken ikke skal blusse opp igjen.
– Brannen er slukket hos oss, men når jeg sitter i sofaen, ser jeg fortsatt røyk fra nabolandsbyene. Dette er en tragedie fore hele øya, og for alle som har mistet husene og jordbruksområdene sine, sier hun.
Det lokale brannvesenet har fått forsterkninger for å ta kontroll over flammene.
170 ekstra brannmenn er fløyet inn fra fastlandet og andre øyer, og sluttet seg til de 190 som allerede jobbet med å slukke brannene på Chios. 30 ekstra brannbiler kom med båt fra Athen, ifølge Reuters.
Forsterker brannberedskapen
Ifølge greske myndigheter har antall brannmannskaper i landet økt med rundt 20 prosent de siste to årene, mens antall brannovervåkningsdroner er nesten fordoblet, fra 45 til 82, skriver Euronews.
I mai i år fortalte sivilbeskyttelsesminister Ioannis Kefalogiannis at 18 000 faste og sesongbaserte brannmannskaper skulle mobiliseres fordi skadene etter skogbranner har økt jevnt de siste to tiårene.
– Det er tydelig at forholdene i år vil bli spesielt vanskelige. Stigende gjennomsnittstemperaturer og lite nedbør har forverret forholdene betydelig de siste årene, sa Kefalogiannis til journalister etter å ha deltatt på en brannslukkingsøvelse i nærheten av Athen.
Flere kommer utenfra
Hellas får også brannforsterkninger utenfra. Hundrevis av brannmenn fra hele Europa skal utplasseres i høyrisikoområder for skogbranner i sommer. Totalt 650 brannfolk fra 14 europeiske land skal sendes til Frankrike, Hellas, Portugal og Spania i juli og august, melder Euronews.
Hellas alene vil ta imot halvparten av disse brannmennene, med mannskap fra Østerrike, Bulgaria, Tsjekkia, Frankrike, Moldova og Romania.
Hadja Lahbib, EU-kommissær for likestilling, beredskap og krisehåndtering, sa i en uttalelse at EUs støtte er håndgripelig og utgjør en forskjell på bakken.
– Ekstrem varme og skogbranner i Europa har dessverre blitt den nye normalen. Jeg er glad for at EU har mer å tilby enn bare ord med bekymring og trøst».
Mia (19) var på Rhodos da det brant der tidligere denne måneden: