Epsteins «klientliste» frigis etter Trump-ordre

6 hours ago 5


 AP / NTBJEFFREY EPSTEIN: Den overgrepsdømte milliardæren tok sitt eget liv på fengselscellen i 2019. Foto: AP / NTB

Flere kjente navn er allerede knyttet til den overgrepsdømte milliardæren. Nå skal enda en ny liste over Jeffrey Epsteins kontakter frigis.

Onsdag 12. februar kl. 21:46

Kortversjonen

  • En ny liste over Jeffrey Epsteins kontakter skal frigis av amerikanske myndigheter.
  • Den norske diplomaten Terje Rød-Larsen har innrømmet økonomiske forbindelser med Epstein.
  • Donald Trump avviser forbindelser til Epsteins ulovlige aktiviteter.
  • Epstein ble funnet død i 2019, og hans tidligere kjæreste Ghislaine Maxwell ble dømt til 20 års fengsel.

Offentliggjøringen er en direkte følge av Donald Trumps presidentordre om å nedgradere dokumenter og klausulert materiale knyttet til flere større rettsprosesser, deriblant drapet på tidligere president John F. Kennedy i Dallas i 1963.

En egen arbeidsgruppe, ledet av den republikanske kongressrepresentanten Anna Paulina Luna, skal forestå frigivelsen av det Trump kaller «føderale hemmeligheter».

– Myndighetene har holdt informasjon skjult i mange tiår. Det er på tide å gi amerikanerne svarene de fortjener, sier Luna, ifølge The Times.

Svart bok

Det er uklart om denne «klientlisten» er forskjellig fra Epsteins såkalte «svarte bok», som allerede har vært offentliggjort i rettshøringer.

Nylig frigitte rettsdokumenter knyttet til Epstein-saken inneholder navn på flere fremtredende personer. Prins Andrew og USAs tidligere president Bill Clinton blant dem som er bekreftet omtalt i dokumentene.

Norsk diplomat innrømmer lån

Også den norske diplomaten Terje Rød-Larsen har innrømmet å ha hatt økonomiske forbindelser til Epstein. I et brev til støttespillere skriver Rød-Larsen at han angrer på å ha lånt penger av milliardæren.

Bilde av Terje Rød-Larsen, diplomat og tidligere statsråd (Ap)Terje Rød-Larsen, diplomat og tidligere statsråd (Ap)

– Jeg innser at det var en alvorlig feilvurdering fra min side å delta i et personlig finansielt forhold med Jeffrey Epstein, og jeg angrer det helhjertet, skriver han i brevet, ifølge Dagens Næringsliv.

Rød-Larsen skal på et tidspunkt ha skyldt Epstein 130.000 dollar, og senere gitt grønt lys for en utbetaling til Epstein på 100.000 dollar fra tankesmien IPI, som han leder.

Det er uklart hvorfor han skyldte pengene.

Trump avviser forbindelser

Donald Trump, som selv er nevnt i Epsteins «svarte bok», har avvist enhver forbindelse til Epsteins ulovlige aktiviteter. I et podkastintervju i september sa Trump:

– Jeg dro aldri til øya hans, heldigvis, men mange gjorde det, hevdet han, ifølge The Times.

Bilde av Pam Bondi, USAs justisministerPam Bondi, USAs justisminister

Trumps nyutnevnte justisminister, Pam Bondi, mener Trumps forhold til Epstein ikke kan sammenlignes med det han skal ha hatt til Bill Clinton:

– Vi vet at han [Clinton] var på flyet, kalt Lolita Express, flere ganger. Han har vært en vedvarende venn i mange år. Sammenlign det med Donald Trump, som ikke hadde snakket med ham på over et tiår etter at han kastet ham ut av Mar-a-Lago for dårlig oppførsel, sa Bondi til Fox News.

Clinton har benektet disse påstandene.

Epsteins død og etterspill

Jeffrey Epstein ble funnet død i en fengselscelle i New York i august 2019, mens han ventet på rettssak for nye anklager om menneskehandel med mindreårige jenter. Rettsmedisinere konkluderte med at han tok sitt eget liv.

Etter Epsteins død ble hans tidligere kjæreste, Ghislaine Maxwell, tiltalt for sin rolle i rekrutteringen av mindreårige ofre. Hun ble dømt til 20 års fengsel.

Flere personer, på kryss og tvers av politiske skillelinjer, har bedt påtalemyndigheten om å frigi alle dokumenter knyttet til Epstein-saken. Blant disse er folk som mener seg urettmessig trukket inn i påstander om å ha vært en del av milliardærens indre krets.

Bilde av Ghislaine MaxwellGhislaine Maxwell

– Jeg har i årevis forsøkt å få tak i de dokumentene som viser hvem som var med på Epsteins fly og hvem som hjalp ham med å bygge dette menneskehandels-nettverket, uttalte den republikanske senatoren Marsha Blackburn under en høring i Senatet, ifølge The Times.

I tillegg til Epstein-saken har Trump beordret nedgradering og offentlig innsyn i alle dokumenter knyttet til drapene på John F. Kennedy, broren Robert Kennedy og borgerrettsforkjemperen Martin Luther King.

Han har også forlangt frigivelse av gradert materiale knyttet til terrorangrepet 11. september, covid-19-utbruddet og UFO-observasjoner.

Read Entire Article